تبدیل ایلام به استان گردشگری؛ وعده فراموش شده شوراها

سرویس ایلام - انتخابات شوراها در استان ایلام اگر چه به یک تصاحب قدرت و رقابت ایلات و طوایف بیشتر شبیه است اما به نظر می رسد که تبدیل شهرهای توریست پذیر استان به شهر گردشگر، یکی از برنامه هایی است که کاندیداها فراموش کرده اند لااقل شعارش را بدهند!

به گزارش خبرگزاری کردپرس، استان ایلام بدون شک یکی از مناطق مهم ایران در حوزه گردشگری و بالاخص گردشگری مذهبی کشور است که به جز این دو سال کرونایی اخیر، همواره محل آمد و شد میلیون‌ها نفر از مردم ایران و اتباع خارجی به مرز مهران می باشد. به جز ایام اربعین که ترددها تا روزانه چندصدهزار نفر بالا می رود، در ایام عادی و غیرمذهبی نیز طبق آخرین آمارها دست کم 4500 تا 6 هزار نفر از استان ایلام و مرز مهران به صورت زمینی به سمت عتبات عالیات و سایر اماکن متبرکه دو کشور ایران و عراق در حال تردد هستند. چنین ظرفیتی می طلبد که در توسعه شهرهای استان در نظر گرفته شود تا تبدیل به شهرهای گردشگر شوند.

شهر گردشگر چیست؟

اما اصطلاح شهر گردشگر که به نظر می رسد در برنامه و شعار هیچ یک از کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر ایلام، مهران، دهلران، ایوان و چرداول نیست، به چه معناست و چه نکته ظریفی دارد که می تواند جهش مناسبی به استان ایلام بدهد؟

در ساده ترین معنا باید گفت که شهر گردشگر، شهری است که برنامه ریزی های آن تنها مختص به ساکنان آن نباشد بلکه در کنار توجه به ساکنان باید به گردشگران نیز توجه خاص شود و توسعه شهری در این راستا باشد و برای حضور گردشگران و اوقات خالی آنها در شهر برنامه داشته باشد. در این مدل توسعه، برنامه ریزی های لازم برای جامعه ساکن به هم نمی خورد و چیزی به آن اضافه شده تا بتواند سهمی از جریان گردشگری کشور را به استان جذب کند.

شهرهایی مثل مشهد، کرمان، تبریز، زنجان، خرم آباد، همدان، ماسوله، کرمانشاه و بسیاری از شهرهای دیگر از دیرباز به طور شاید ناخودآگاه برنامه ریزی های خود را بر اساس مدل شهر گردشگر انجام داده اند و می طلبد که در استان ایلام با حجم بسیار بالای گردشگر در تمام ایام سال، توجه ویژه ای در پارلمانهای شهری به این مقوله صورت بگیرد و مردم در انتخاب افراد برای تصدی کرسی‌های شورای شهر، این موضوع مهم را از نامزدها مطالبه کنند.

شهر گردشگر؛ مغفول در برنامه ریزی‌های شهری ایلام

استان ایلام مثل یک بستر رودخانه است که یک آبی به نام گردشگر واردش می شود و از سوی دیگر خارج می شود و تنها کمی کف آن را خیس می کند. گردشگران تنها از کمربندی ها عبور می کنند و تقریبا اثری ناچیز در اقتصاد استان می گذارند در حالی که اگر بهانه هایی برای ماندگار کردن گردشگران در هر نقطه از استان ایجاد شود، می توان به ازای هر 24 ساعت ماندگاری در استان، درآمدهای خوب و اشتغالزایی مناسبی ایجاد کرد.

لازمه این کار توجه به بایسته های شهر گردشگر و دخالت دادن آن در سیاستگذاری و برنامه ریزی های شهری است که هم شامل موارد زیباسازی و تغییر در مبلمان شهری می شود و هم شامل ایجاد طرحهای خوبی مانند احداث تله کابین، راه اندازی پیست‌های موتورسواری، تشکیل گروههای حرفه ای کوهنوردی، تاسیس هتل بیمارستان و توسعه خانه های گردشگری، احداث بازارهای سنتی، راه اندازی بازارچه های مرزی، برگزاری برنامه های بزرگ و خلاقانه و مستمر فرهنگی و هنری و مذهبی و از این دست اقدامات که بتواند به جذب گردشگر کمک کند.

شایسته است که مردم در انتخاب افراد برای شوراهای شهر به این نکته مهم در برنامه های افراد توجه ویژه داشته باشند.

*یاسر بابایی

کد خبر 10935

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha