در حوزه فرهنگی در کردستان جزیره ای عمل می شود/ رسانه های کردستان هم گرا نیستند

سرویس کردستان- فرمانده سپاه بیت المقدس استان کردستان گفت: عمل و اقدام انقلابی اصحاب رسانه در روشنگری جامعه و مبارزه با بدی هاو ترویج ارزش های انقلاب اسلامی، یک عبادت محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، سردار سیدصادق حسینی ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی نقش رسانه در ترویج تفکر بسیج و ارتقای سطح سواد رسانه که با حضور جمعی از خبرنگاران استان، مدیر کل فرهنگ و ارشاد و مدیرکل صدا و سیما برگزار شد، افزود: پیشنهادات سازنده ای که از زاویه رسانه و توسط این ابزار فرهنگی مطرح می شود، بسیار اثر گذار است چرا که با اقشار مختلف جامعه در ارتباط هستند.

او با تاکید بر لزوم ترویج معارف، فرهنگ انقلاب اسلامی و شهادت از سوی رسانه ها و با ذکر این نکته که اصحاب رسانه باید حلقه وصل مسئولان و آحاد مردم باشند، گفت: رسانه ها در کنار انتقادات باید به خدمات هم بپردازند و خدمات نظام را در جامعه برجسته سازند. همچنین بررسی عملکرد مدیران و به چالش کشیدن آن یکی از وظایف رسانه ها است که اگر مدیری کم کاری و یا تخلفی داشت حاشیه امنی برای آن فرد باقی نماند و به چالش کشیده شود.

آقای حسینی خاطرنشان کرد: در حوزه فرهنگ در استان کردستان، در حال حاضر جزیره‌ای عمل می‌شود و همین جزیره‌ای عمل کردن مانع تحقق اهداف می‌شود در حالیکه همه باید با همگرایی در این مسیر گام بردارند.

او تشکیل قرارگاه فرهنگی و رسانه‌ای در استان را ضروری خواند و گفت: باید از ظرفیت نخبگان و جوانان استفاده و به آنها میدان داده شود تا بتوانند نقش آفرینی کنند. همانگونه که رهبر معظم انقلاب هم در بیانیه گام دوم، 40 بار از جوانان نام برده اند که این بیانیه ماموریت واضح اصحاب رسانه است و باید این نگاه تقویت شود.

کردستان جزو 6 استان برتر در طرح پاییزه خرید کتاب شد

آقای عبیدالله رستمی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان کردستان هم یکی دیگر از سخنرانان این جلسه بود. او در ابتدای سخنان خود با ابراز خرسندی از اینکه کردستان جزو 6 استان برتر در طرح پاییزه خرید کتاب شده است، گفت: این مسئله نشان می دهد که مردم استان کردستان، کتاب را فراموش نکرده اند.

او با تاکید بر لزوم ارتقا سطح سواد رسانه جامعه، گفت: رسانه موظف است که به نحوه استفاده جوانان از اینترنت و فضای مجازی نگاه ویژه ای داشته باشد و با تولید محتوای درست اجازه ندهد که جوانان مرعوب رسانه های قدرتمند خارجی شودند که شایعات و اکاذیب را در لابلای اخبار خود منتشر می کنند.

مدیر کل ارشاد کردستان خاطرنشان کرد: باید علاوه بر قدرت تحلیل، دانش این را هم به دست آوریم که چه چیزی را در رسانه و فضای مجازی بازنشر کنیم که برای آموزش سواد رسانه ما امادگی انعقاد تفاهم نامه با صدا و سیما را داریم.

او یادآوری کرد: در کنار بیان انتقادات، رسانه‌ها پیشنهادات کاربردی و اجرایی به مسوولان ارائه دهند تا در توسعه استان موثر باشد.

رسانه های کردستان هم گرا نیستند

دیگر سخنران این جلسه، مدیر کل صدا و سیمای کردستان بود که با تاکید بر لزوم هم گرایی بین رسانه های استان گفت: رسانه ها باید هم گرا و در یک مسیر حرکت کنند نه اینکه نقیض هم باشند که متاسفانه این مسئله در کردستان ضعیف است و هم گرایی بین رسانه ها وجود ندارد.

جعفر عبدالملکی تاکید کرد: در رسانه ها تاکتیک ها و تکنیک ها می تواند متفاوت باشد اما باید راهبرد کمک به ترویج و گفتمان سازی و ایجاد هم گرایی ملی باشد.

او ادامه داد: رسانه‌ها باید گفتمان‌ساز باشند و بتوانند افکار عمومی را به سوی یک موضوع خاص حرکت و حساس کنند تا بتوانند آن را بیان و به نتیجه برسانند که در این راستا، رسانه‌ها گفتمان‌سازی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب را که مغفول مانده، دنبال کنند.

آقای عبدالملکی تصریح کرد: باید متناسب با نیاز جامعه، محتوا تولید شود و رسانه ها مطالبه گر باشند. اصحاب رسانه خود باید سواد رسانه داشته باشند اما متاسفانه مشکلی که وجود دارد این است در برخی مواقع خود اصحاب رسانه فاقد سواد رسانه هستند و سواد رسانه ای مصرف کنندگان از تولیدکنندگان بیشتر است.

رفتار متناقض مسئولان در ایام محدودیت های کرونایی

الله مرادی یکی از پیشکسوتان مطبوعات استان کردستان هم در این جلسه ضمن انتقاد از متناقض بودن رفتار مسئولان در محدودیت های کرونایی عنوان کرد: در این ایام محدودیت های کرونایی، از یک سو مسئولان خود هر روز به شهری می روند اما از سوی دیگر بازار تعطیل شده و امرار معاش مردم با مشکل مواجه شده است که این دو نقیض هم هستند.

او به ظرفیت عظیم فرهنگی استان کردستان اشاره کرد که باید از موضوع برای توسعه استان بهره برد و بیکاری جوانان با وجود این ظرفیت بزرگ، توجیهی ندارد.

آقای الله مرادی همچنین از رسانه های استان انتقاد کرد که از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند و نمی توانند صدای واقعی مردم باشند و افزود: برای ارتقاء کیفیت رسانه های استان کردستان باید دوره های آموزشی برگزار شود تا از این طریق سطح تولید محتوایی بتواند به سطح استاندارد نزدیک شود.

کد خبر 903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha