نخستین خلات ادبی کُردی ایلام و هویت سازی بومی در چارچوب وحدت ملی

سرویس ایلام - معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در خصوص نخستین خلات ادبی کُردی استان ایلام عنوان کرد: این جشنواره تلاشی جهت هویت سازی بومی در چارچوب وحدت ملی است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، یونس قیطانی گفت: وصول بیش از ۱۳۰ اثر مکتوب به نخستین خلات ادبی ئیلام در حوزه های زبان شناسی، پژوهش های ادبی، ادبیات کودک و نوجوان، شعر سپید و کلاسیک و ترجمه؛ گنجینه ای ارزشمند برای مستند سازی، تثبیت و پاسداشت جایگاه نافذ، گسترده و ریشه دار فرهنگ و زبان کُردی است که به راستی اصلی ترین وظیفه و ماموریت این جایزه ادبی ارزشمند است.

وی تاکید کرد: صیانت و تعالی هویت و سبک زندگی اسلامی ایرانی بر مبنای پیشینه غنی میراث فرهنگی مادی و معنوی ایران اسلامی و به ویژه "هویت سازی بومی در چارچوب وحدت ملی" از کلان برنامه های راهبردی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در این راستا، بخش قابل توجهی به صیانت از داشته های فرهنگی اقوام ایرانی اختصاص دارد و نخستین جایزه ادبی کُردی ایلام ، برنامه ای در مسیر تحقق اهداف کلان بر نامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

قیطانی افزود: وصول آثار محتوایی از متقدمین این حوزه تا زمان حال، ذخیره ی گران بهایی است که به غنای این حوزه کمک می کند و می تواند مرجع و منبعی باشد برای جوانان و نوجوانان فعال و دغدغه مند نسبت به فرهنگ و زبان مادری به عنوان ابزار قدرتمند تعالی و حفظ هویت اصیل.

وی اظهار کرد: با توجه به ضرورت حمایت و صیانت از داشته ها و گنجینه های ارزشمند زبانی اقوام مختلف ایران زمین که مهم ترین و قوی ترین ابزار حفظ هویت نسل امروز و انتقال فرهنگ اسلامی ایرانی به آیندگان است و از طرفی تاکید دولت در خصوص توجّه ویژه به فرهنگ و زبان اقوام مختلف ایرانی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در راستای تداوم و استمرار فعالیت های حمایتی در این حوزه، نسبت به برگزاری نخستین جایزه ادبی کُردی ایلام، اقدام کرده است.

قیطانی با اشاره به اینکه حفظ تمام خُرده فرهنگ های هنجارمند اصیل و بومی به عنوان دیواره ی محافظ در برابر سیل بداخلاقی ها و ناهنجاری های فرهنگی می تواند همچنان ، سرلوحه سیاست های فرهنگی باشد، افزود: فراوانی تولید آثار به زبان کُردی ایلامی (جنوبی)، به اندازه ای اقناع کننده و به نوعی از لحاظ منطقی به حد نصابی رسیده است که شایسته ی برگزاری جایزه ادبی در بخش های مختلف باشد.

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام خاطرنشان کرد: آفرینش مجموعه های شعری و به ویژه اخیرا رمان های کُردی در کنار شعر کودک و ... پشتوانه ی مناسبی برای برگزاری این برنامه است که امیدواریم باعث تعالی فرهنگی و ایجاد اعتماد به نفس در جوانان نسبت به زبان مادری و هنجار های ارزشمند زبانی شود.

کد خبر 5797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha