پیشنهاد یک منصب جدید برای کردها در قبال رای به دولت علاوی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- یکی از رسانه های اقلیم کردستان گزارش داد که رئیس جمهور عراق برای حل اختلافات میان کردها و نخست وزیر مامور تشکیل دولت این کشور، پیشنهاد یک منصب جدید برای کردها را در قبال رای اعتماد به دولت داده است.

به گزارش کردپرس، سایت خبری ناس کرد به نقل از یک منبع مطلع که نخواسته نامش فاش شود، گزارش داده که برهم صالح رئیس جمهور عراق برای حل اختلافات میان کردها و محمد توفیق علاوی نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید این کشور، پیشنهاد داده که کردها یک منصب جدید را در دولت مرکزی، در قبال دادن رای اعتماد به دولت علاوی، در دست بگیرند.

طبق خبر، برهم صالح پیشنهاد داده یک منصب تحت عنوان معاون نخست وزیر عراق در امور اقلیم کردستان، ایجاد و به کردها داده شود، که یک منصب عالی در دولت مرکزی محسوب شده و در حال حاضر برهم صالح در انتظار پاسخ دو طرف به این پیشنهاد است.

این منبع اشاره کرده که برهم صالح سعی دارد که از طریق دادن این منصب جدید به کردها، اختلافات اقلیم با علاوی را حل کرده و موافقت اقلیم را برای دادن رای اعتماد به کابینه علاو به دست آورد؛ چرا که وی معتقد است در این مقطع باید کردها در دولت مرکزی عراق، حضور داشته باشند.

در این خبر اشاره شده در صورت موافقت اقلیم کردستان و علاوی با این پیشنهاد، منصب معاون نخست وزیر عراق در امور اقلیم، سهم حزب دمکرات کردستان (پارتی) به رهبری مسعود بارزانی خواهد بود، چرا که این حزب در حال حاضر، منصب نمایندگی اقلیم در بغداد را در دست دارد و بیشترین اختلافات را با علاوی بر سر مناصب وزراتی دولت دارد و پارتی بر اساس کسب بیشترین آرا در انتخابات مجلس عراق، بیشترین تعداد مناصب وزارتی سهم کردها در کابینه را حق خود می داند.

حزب دمکرات کردستان در دولت نخست وزیر مستعفی عراق نیز دو منصب وزارت دارایی و وزارت عمران و مسکن را در اختیار گرفت و منصب وزارت دادگستری عراق نیز به حزب اتحادیه میهنی کردستان داده شد.

پیشتر گفتگوهای میان هیئت کردستانی و علاوی در مورد تشکیل دولت بی نتیجه بوده و در حالی که وی تاکید می کند خود شخصا وزرایی بی طرف و مستقل و بدون گرایشات حزبی را برای تصدی مناصب وزارتی سهم کردها در کابینه دولت انتخاب و منصوب می کند،کردها خواهان این هستند که اقلیم کردستان (احزاب سیاسی ) خود وزرای کرد در دولت را انتخاب کنند.

علاوی چهار هفته پیش از سوی برهم صالح، رئیس جمهوری عراق به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه جدید دولت فدرال معرفی شد و بر اساس قانون اساسی این کشور نیز تا دوشنبه هفته جاری فرصت دارد کابینه دولت خود را برای جایگزینی دولت کنونی اداره امور کشور به ریاست عادل عبدالمهدی تشکیل دهد و برای کسب رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی کند.

کد خبر 255307

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha