بیانیه دفتر ریاست اقلیم کردستان درباره دیدار بارزانی با ماکرون

سرویس عراق و اقلیم کردستان – دفتر ریاست اقلیم کردستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد نچیروان بارزانی در دیدار با رئیس جمهور فرانسه، همکاری فرانسه و جامعه جهانی برای حل مشکلات بین اربیل و بغداد و همکاری و شراکت همه گروههای تشکیل دهنده عراق در عرصه سیاسی برای حل مشکلات را مهم و ضروری ارزیابی کرد.

به گزارش کرد پرس به نقل از روداو، در این بیانیه آمده است: امانوئل ماکرون رئیس جمهور عراق بر ادامه همکاری و حمایت فرانسه از عراق و اقلیم کردستان در چارچوب ائتلاف بین المللی علیه داعش تأکید کرد.

بعد از ظهر امروز سه شنبه نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان در کاخ الیزه پاریس با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد.

براساس بیانیه دفتر بارزانی، طرفین در این دیدار اوضاع عراق و اقلیم کردستان و منطقه را بررسی و بر ضرورت حفظ ثبات و آرامش عراق و منطقه و مقابله با تهدیدات و خطر داعش و همچنین افزایش روابط و همکاری ها و شراکت بین عراق و اقلیم کردستان با فرانسه تأکید کردند.

بارزانی و ماکرون همچنین بر اهمیت درک مشترک درباره حفظ ثبات و امنیت منطقه تأکید کرد.

ماکرون در این دیدار، با اشاره به سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به عراق و اقلیم کردستان گفت: شنیده ام این دیدار موجب رضایت پاپ بوده و وی این سفر را یک رویداد مهم ارزیابی کرده است.

نچیروان بارزانی نیز گفت: دیدار پاپ از عراق و اقلیم کردستان بر همه گروههای هویتی عراق تأثیر مثبت گذاشته است.

نچیروان بارزانی در این دیدار با تقدیر مجدد از حمایت فرانسه و ماکرون از مردم اقلیم کردستان در لحظات دشوار، آمادگی اربیل را برای همکاری و شراکت با فرانسه و جامعه جهانی برای حل مشکلات عراق و برقراری امنیت و ثبات در منطقه اعلام کرد و گفت: همکاری فرانسه و جامعه جهانی برای حل مشکلات بین اربیل و بغداد و همچنین همکاری و شراکت بین همه گروههای هویتی عراق در روند سیاسی کشور برای حل مشکلات ضروری و مهم است.

براساس بیانیه دفتر نچیروان بارزانی، "خطر تروریسم و ظهور مجدد داعش" یکی دیگر از محورهای گفتگوی رئیس اقلیم کردستان و رئیس جمهور فرانسه بود و طرفین، بر اهمیت همکاری و هماهنگی میان نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق در مناطق مورد مناقشه مشمول اصل 140 قانون اساسی این کشور و جلوگیری از به وجود آمدن خلأ امنیتی در این مناطق تأکید کردند تا این موضوع به ابزاری برای سوء استفاده تشکیلات تروریستی داعش تبدیل نشود.

امانوئل ماکرون در این باره تأکید کرد: داعش همچنان یک خطر جدی به شمار می آید و جامعه جهانی به مقابله با این گروه تروریستی ادامه خواهد داد.

آخرین تحولات مربوط به انتشار ویروس کرونا در فرانسه و عراق و اقلیم کردستان و راهکارهای مقابله با آن، وضعیت آوارگان و پناهجویان در اردوگاههای اقلیم کردستان و نیاز آنها به حمایت و کمک های جامعه جهانی و چگونگی بازگشت آنها به مناطقشان، وضعیت ایزدی ها در منطقه شنگال و مسیحیان در دشت نینوا، انتخابات آینده عراق، وضعیت داخلی اقلیم کردستان، روابط عراق و اقلیم کردستان با کشورهای منطقه و چند موضوع دیگر، از جمله مسائل بررسی شده در دیدار نیچروان بارزانی و امانوئل ماکرون بود.

کد خبر 7093

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha