سکوت مدعی حمایت از کردها در برابر فشارهای ترکیه

سرویس جهان- در حالی که جو بایدن یکسال قبل از رسیدن به کرسی ریاست‌جمهوری آمریکا قول داده بود از کردهای سوریه و ترکیه حمایت کند نسبت به ادامه عملیات های نظامی این کشور علیه کردها در عراق و سوریه سکوت کرده و در برابر سرکوب کردها در داخل ترکیه، قول داده وضعیت را رصد کند.

به گزارش کردپرس، برخی رسانه‌های آمریکایی بعد از انتخاب جو بایدن به عنوان رییس‌جمهور آمریکا در پاییز گذشته، او را بزرگترین حامی کردها توصیف می کردند. دلیل چنین توصیفی از بایدن از سوی آنها، اعلام حمایت بایدن از کردهای ترکیه و انتقاد از حملات آنکارا به کردهای سوریه و عدم حمایت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور قبلی آمریکا از کردهای سوریه در برابر اقدامات نظامی رجب طیب اردوغان بود.

اما نشریه البوابه با اشاره به سکوت دولت جو بایدن در برابر از سرگیری عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه بعد از توقف ۱۷ ماهه این عملیات، این سوال را مطرح کرده است که آیا واقعا جو بایدن تمایلی برای حمایت از کردها دارد؟ این نشریه در توصیف واکنش جو بایدن به حملات ترکیه به کردهای سوریه نوشت: انگار نیروهای آمریکایی در سوریه حضور ندارند.

کارشناسان مسائل خاورمیانه درباره علت خودداری جو بایدن از حمایت مستقیم از کردهای سوریه گفته اند جو بایدن برای پایان دادن به جنگهای بی پایان در عراق و سوریه تحت فشار است. از سوی دیگر، برخی مقامات آمریکایی بر این باورند نباید سوریه در اولویت کارهای دولت بایدن باشد.

جو بایدن که نسبت به حمایت از اپوزیسیون ترکیه، یک سال قبل از رییس جمهور شدنش تاکید کرده بود، وزارت خارجه و سخنگوی کاخ سفیدش واکنش چندانی به سرکوب حزب کردگرای دموکراتیک خلق ها در ترکیه به عنوان یکی از احزاب اصلی اپوزیسیون ترکیه نداشته و فقط اعلام کرده اند اوضاع را رصد می کنند.

اگرچه حمایت احتمالی بایدن از کردها بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشته است اما برخی کارشناسان مسائل کردها بر این باورند آمریکا از کردها به عنوان ابزار استفاده می کند. برای نمونه, ژین باجلان، کارشناس مسائل کردها و خاورمیانه و استاد دانشگاه میزوری، در مصاحبه اخیر خود با کردپرس تاکید کرد در دولت‌های آمریکا چیزی به نام دنبال کردن مسئله کردها یا سیاست کردی وجود ندارد.

کد خبر 7056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha