یادی از سیدمحمد حمیدی پارسانیان از اولین روزنامه نگاران کردستان

سرویس کردستان- 7 اسفند ماه سالروز وفات یکی از متفکران کردستان، استاد «سید محمد حمیدی پارسانیان»، از اولین روزنامه نگاران کردستان ایران است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، سید محمد حمیدی در سال ۱۲۸۲ شمسی در روستای پارسانیان بخش زیویه سقز به دنیا آمد و از خاندان بابا سید شکرالله پارسانیان است.

وی فردی فرهیخته، متفکر، نویسنده و از اولین اساتید ماموستا هه ژار بودند که مدت یازده ماه سردبیری روزنامه کردستان را برعهده داشته است و تمام سرمقاله ها را خودش می نوشت علاوه بر آن چند پاورقی هم به قلم خود و یا ترجمه فارسی به کُردی و بالعکس در آن چاپ کرد.

ماموستا هه‌ژار در کتاب چێشتی مجێور، به برخی خاطرات و ویژگی های اخلاقی و اجتماعی، زندگی و سرگذشت این ادیب فرزانه اشاره کرده است.

«عمر فاروقی» تاریخ نگار سقزی، از وی به عنوان یکی از اولین روزنامه نگاران کردستان ایران یاد می کند که صاحب تالیفات زیادی بوده است.

مرحوم «محمود ملا عزت» از مطرح ترین تاریخ نگاران کردستان، که مدتی در کشور سوئد به تکثیر و چاپ اسناد جنگ جهانی دوم در کردستان و خاطرات اشخاص مشغول بود از سید محمد حمیدی پارسانیان، مطالب و اسنادی کم نظیر و با ارزشی را به چاپ رسانیده است.

مرحوم «نوشیروان مصطفی امین» رهبر پیشین جنبش تغییر، در اواخر عمر خود کتابی درباره زندگی و آثار سید محمد حمیدی از اولین روزنامه نگاران در مناطق کُردنشین در ایران نوشته اند که با چاپ آن، پرده از چهره ی این ادیب فرزانه منطقه سادات پارسانیان سقز برداشته خواهد شد.

این متفکر گمنام سقز و کردستان پس از زندگی پر فراز و نشیب در مهاباد، سقز، اقلیم کردستان، تبعید به اراک، فعالیت در سنندج و…، هفتم اسفند ماه سال ۱۳۵۸ فوت و در آرامستان شیخ محمد باقر سنندج به خاک سپرده شد.

بنا به گفته عمر فاروقی؛ از آثار مرحوم سید محمد حمیدی می توان به تالیف کتاب شرعیات براساس فقه امام شافعی(ع) برای تدریس در مدارس اهل سنت بازنویسی کتاب نورالانوار سید عبدالصمد توداری با خط خوش تذهیب و یازده سرمقاله روزنامه کوردستان و چندین مطلب دیگر بوده و گویا کتاب خاطرات خودش را هم به رشته تحریر درآورده که متاسفانه چاپ نشده و چهره ی این روزنامه نگار و دانشمند سقز و کردستان در پرده ی ابهام مانده است.

کد خبر 5502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha