تالاب های «کانی برازان» و «یوسف کند» مهاباد یخ زدند

سرویس آذربایجان غربی- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: هم اکنون بر اثر کاهش دمای هوا به ۱۶ درجه زیر صفر بیش از ۶۰ درصد از مساحت تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" این شهرستان و بخشی از تالاب "یوسف‌کند" یخ زده است.

به گزارش کردپرس، فاروق سخنور اظهار داشت: سرمای شدید و بارش برف طی روزهای اخیر باعث یخ‌بستن بیش از ۶۰ درصد از آب محدوده این تالاب شده و پرندگان برای فرار از سرما کُلنی‌های چندصد قطعه‌ای (گرمک) تشکیل داده اند.

او افزود: سرمای هوا باعث شده که علاوه بر تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان"، بخش‌های زیادی از دیگر تالاب‌های این شهرستان از جمله تالاب "یوسف‌کند" که در این فصل میزبان پرندگان هستند، یخ بزند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد از اهالی روستاهای همجوار تالاب‌های این شهرستان خواست که در این مدت که پرندگان و سایر حیوانات وحشی با کمبود مواد غذایی مواجه هستند، دانه ، علوفه و مواد غذایی اضافی خود را در حاشیه روستاها برای استفاده سایر حیوانات وحشی قرار دهند.

سخنور با اشاره به انجام سرشماری زمستانی پرندگان در تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" اضافه کرد: در این سرشماری با وجود سرمای هوا بیش از ۱۰ هزار قطعه پرنده مهاجر و بومی آبزی و کنارآبزی در این تالاب سرشماری شده است.

او در پایان تاکید کرد: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت‌طلب در شکار گونه‌های با ارزش جانوری در این شرایط مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست و محیط‌بانان این اداره اطلاع دهند.

به گزارش کردپرس، تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" مهاباد با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی در شمال‌غرب کشور به شمار می‌رود.

این تالاب که به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصربفرد خود در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.

کد خبر 3796

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha