ضرورت اصلاح ساختار ستاد احیای دریاچه ارومیه/ نقش تشکل های مردم نهاد نادیده ماند

سرویس آذربایجان غربی- دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: طرح احیای دریاچه ارومیه نیازمند اصلاح و بازبینی است و در این راستا اصلاح ساختار ستاد در دستور کار قرار دارد. در واقع از یکی مهم‌ترین اشکالات روند نجات دریاچه ارومیه استفاده نکردن از ظرفیت‌های مردمی بوده و در این زمینه مشارکت مردم و بویژه کشاورزان در استان فراهم می شود .

به گزارش کردپرس، محمدصادق معتمدیان در نشست با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره وضعیت دریاچه ارومیه گفت: هم افزایی ها و اقدامات باید هرچه سریعتر منجر به پیشگیری از وضعیت موجود و سپس تثبیت و احیای دریاچه گردد.

او با تاکید بر ضرورت سرعت بخشی به اتمام پروژه های سخت افزاری برای احیای دریاچه ارومیه گفت: با توجه به اهتمام جدی دولت برای نجات دریاچه ارومیه لذا ضرورت دارد دستگاه های متولی در وهله اول نسبت به اتمام پروژه های سخت افزاری و سپس تمرکز بر پروژه های نرم افزاری اقدام جدی داشته باشند.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ادامه داد: هزینه‌کردهای زیادی برای اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه در بعد سخت‌افزاری انجام شده اما همزمان جلوی گسترش اراضی کشاورزی گرفته نشده و این روند همچنان سیر صعودی داشته است که بسیاری از منابع آبی منطقه را متاثر می‌کند. به همین دلیل با وجود انجام بخشی از اقدامات سخت‌افزاری، دریاچه در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

معتمدیان توجه به معیشت کشاورزان و حقابه محیط یست بویژه دریاچه ارومیه را یک ضروروت جدی برشمرد و تصریح کرد: انتظار می رود وزارت نیرو و سازمان حفاظت از محیط زیست در هم افزایی جدی نسبت به حل این مسئله اقدام فوری داشته باشند.

او اصلاح ساختار اجرایی ستاد احیاء دریاچه ارومیه در راستای چابک سازی و تمرکز بر اقدامات نرم افزاری در کنار تاکید بر اتمام پروژه های سخت افزاری را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: با ساختارهای فعلی که نسبت به نقش آفرینی مردم و تشکل های مردم نهاد در نجات دریاچه ارومیه سهم کمتری قائل شده نمی توان به آینده خوشبین بود لذا باید ساختارها در جهت چابکسازی فرایند نجات دریاچه تغییر یابد.

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه تصریح کرد: نیازسنجی های لازم در راستای مصوبات جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه صورت گرفته و امیدواریم با توجه به دغدغه جدی ریاست محترم جمهوری اعتبارات لازم در زمان مقرر تخصیص یابد.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه این نشست ضمن تاکید بر ضرورت تخصیص اعتبار لازم برای برنامه های زیست محیطی ، خواستار توجه ویژه سازمان حفاظت از محیط زیست به این استان شد.

با جدیت اتمام تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه را پیگیری می کنیم

دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه اتمام تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه یک مطالبه جدی است، گفت: با توجه به اهتمام جدی وزارت نیرو در اتمام مهمترین پروژه سخت افزاری روند نجات دریاچه ارومیه، امید می رود تونل انتقال آب از کانی سیب به دریاچه به زودی به بهره برداری برسد و ما به جدیت این روند را پیگیری می کنیم.

معتمدیان همچنین در نشست با وزیر نیرو ضمن بررسی آخرین وضعیت اجرای مصوبات کارگروه نجات ملی دریاچه ارومیه تصریح کرد: با توجه به عزم جدی دولت در نجات دریاچه ارومیه و پیگیری های وزارت نیرو در اتمام پروژه هایی چون تصفیه خانه های تبریز و ارومیه، از تشدید وضعیت کنونی دریاچه پیشگیری شود.

او افزود: روند مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه باید مدیریت شود و در این زمینه وزارت جهاد کشاورزی با تغییر الگوی کشت می تواند نقش موثر ایفا کند.

معتمدیان ادامه داد: طرح احیای دریاچه ارومیه نیازمند اصلاح و بازبینی است. و در این راستا اصلاح ساختار ستاد در دستور کار قرار دارد.

او مساله مهم دیگر را مردمی کردن این طرح دانست و افزود: یکی مهم‌ترین اشکالات روند نجات دریاچه ارومیه استفاده نکردن از ظرفیت‌های مردمی است و در این زمینه مشارکت مردم و بویژه کشاورزان در استان فراهم می شود .

معتمدیان مدیریت مصرف آب بویژه در بخش کشاورزی را نیز یک اصل اساسی عنوان کرد و گفت: با توجه به سیاست های دولت برای سرعت بخشی به روند نجات دریاچه ارومیه با درنظر گرفتن معیشت مردم، در بحث مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی نیازمند تغییرات اساسی هستیم.

در این نشست شاخص‌های توسعه ای زیر مجموعه وزارت نیرو، آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بویژه روند اجرای تونل انتقال آب ، روند پرداخت اعتبارات و نحوه اجرای پروژه های نیمه تمام ستاد احیای دریاچه ارومیه و اجرای تصفیه خانه های در حال احداث در استان ، بررسی موارد نیروگاه سیکل ترکیبی1500 مگاواتی ارومیه و مسائل پیش روی نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی مطرح شد.

گفتنی است؛ مدیر کل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده: دریاچه ارومیه هنوز به‌صورت کامل خشک نشده اما تقریبا دو قسمت شمالی و جنوبی آن از هم جدا شده است و حدودا ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از دریاچه باقی‌مانده و در صورت عدم تحقق حق‌آبه باتوجه به تبخیر بالایی که وجود دارد، قطع به یقین امیدی به احیای دریاچه نخواهد بود.

کد خبر 37933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha