طرح جامع مهارت آموزی کولبران برای نخستین بار در آذربایجان غربی تدوین می شود

سرویس آذربایجان غربی- مدیر کل فنی و حرفه ای آذربایجان غربی از تدوین طرح جامع مهارت آموزی کولبران برای عبور از بحران کولبری برای نخستین بار در دو استان آذربایجان غربی و کردستان خبر داد.

محمد سلیم عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار کردپرس بیان کرد: بر اساس دستور رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، جهت عبور از بحران کولبری و آموزش مهارتهای لازم به کولبران طرح مهارت آموزی این قشر در دو استان آذربایجان غربی و کردستان تدوین می‌شود.

او با اشاره به ضرورت نیازسنجی های مهارتی در تدوین طرح مورد نظر افزود: طرحی که برای جایگزینی مشاغل کولبری مطالعه و تدوین می شود باید همگام با مناطق مرزی و همچنین مبتنی بر اقتصاد مرزی طراحی شود تا جذابیت های لازم را داشته باشد.

مدیر کل فنی و حرفه ای آذربایجان غربی ادامه داد: در صورت تصویب طرح در آذربایجان غربی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن این برنامه جامع به مرحله اجرا در خواهد آمد.

عباسی تاکید کرد: این دوره ها به صورت کاملاً رایگان در آموزشگاه های فنی حرفه ای آموزش داده می شود و افراد می توانند بر اساس نیاز در مشاغل جایگزین کولبری فعالیت کنند.

او هدف این طرح را توانمندسازی کولبران جهت استفاده از فرصت های مرزی دانست و افزود: این طرح جامع در نظر دارد در صورت اجرایی شدن از بحران کوله بری عبور کرده و یک جوان ماهر و شاغل را تحویل جامعه دهد که پس از مهار آموزی دیگر حاضر به قبول کوله بری نباشد.

مدیر کل فنی و حرفه ای آذربایجان غربی بیان کرد: در فنی حرفه ای شهرستان سردشت ۷ کارگاه ثابت و ۱۱ آموزشگاه آزاد وجود دارد که این مجموعه آموزش ها و مهارت های خاصی را آموزش می دهد و نیاز به توسعه دارد.

او اضافه کرد: تاکنون بیش از ۱۶۰ هزار نفر در دوره‌های مهارتی این سازمان آموزش دیده اند و اغلب آموزش ها در حوزه مشاغل کشاورزی، صنعتی، خدماتی برای گروههای هدفی چون جوانان، اعضای کمیته امداد و زنان سرپرست خانوار انجام گرفته و تاکنون نگرشی در راستای مهارت آموزی ویژه کولبران تدوین نشده بود.

عباسی در پایان تاکید کرد: برای اولین بار است که مشاغل جایگزین کولبری در سازمان فنی حرفه ای استان بررسی و راه اندازی می شود تا سازمان در قالب این برنامه بتواند ضمن مهارت آموزی قشر کولبر، جامعه را نیز از این بحران عبور دهد.

کد خبر 3772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha