فشار بر رسانه ها در اقلیم کردستان بیشتر شده است

سرویس جهان- نشریه اینساید عربیا در آمریکا، از تشدید فشار بر رسانه های مستقل در اقلیم کردستان عراق خبر داده است.

به گزارش کردپرس، نشریه اینساید عربیا در آمریکا در گزارشی به وضعیت و فعالیت رسانه های مستقل در اقلیم کردستان پرداخته است. در این گزارش با اشاره به فشار بر روزنامه نگاران و رسانه های مستقل در ماه های اخیر، هشدار داده است خبرنگاران مستقل و رسانه ای غیردولتی از طرف مقامات دولتی مورد تهدید و ارعاب قرار می گیرند.

این نشریه به آمار سندیکای روزنامه نگاران اقلیم کردستان اشاره کرده که نیروهای امنیتی اقلیم کردستان در سال 2020 در 138 مورد قوانین را نقض کرده اند. در ادامه اشاره شده که در سال گذشته 42 مورد بازداشت خبرنگاران، 8 مورد ضرب و جرح، 32 مورد تحقیر و 42 مورد ممانعت از فعالیت مطبوعاتی گزارش شده است که نشان می دهد موارد نقض قانون نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

این نشریه به بازداشت شروان شروانی سردبیر مجله باشور اشاره کرده که در اکتبر 2020 بازداشت شده و هنوز خبری از سرنوشت وی در دست نیست.

ایساید عربیا درباره علت محدود شدن فعالیت رسانه ها وخبرنگاران مستقل نوشت: آنها عموما به دلیل انتقاد از مقامات دولتی در اقلیم کردستان، پوشش اعتراضات مردمی و پرداختن به کاستی هایی در مورد ارائه خدمات عمومی بازداشت شده اند.

این نشریه در اشاره به گستردگی محدود شدن فعالیت رسانه های مستقل در اقلیم کردستان نوشت: این مسئله حتی صدای مقامات آمریکایی را در آورده است به طوری که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در گفتگوی تلفنی خود با مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان بر حمایت از رسانه های مستقل و آزاد گذاشتن آنها تاکید کرده بود.

سورکیو محمود، مدیر مسئول و صاحب امتیاز پایگاه خبری پاراگراف نیز به اینساید عربیا گفته است تاکنون دوبار توسط نیروهای وابسته به دو حزب حاکم در اقلیم کردستان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شکایت کرده است اما اعتراض او هیچ نتیجه ای نداشته است.

این نشریه هشدار داده است با توجه به وخیم شدن بیشتر وضعیت اقتصادی اقلیم کردستان در سال جاری، محدودیت رسانه ها و خبرنگاران مستقل در این منطقه بیشتر می شود.

کد خبر 3067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha