اولین هفته نامه دو زبانه پیرانشهربا نام «قندیل» رونمایی شد

سرویس آذربایجان غربی- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در مراسم رونمایی از هفته نامه قنتدیل در پیرانشهر گفت: انتظار دارم که این هفته نامه که نام وزین "قندیل" را با خود یدک می کشد "قندیل" مطبوعات استان باشد چرا که نام "قندیل" که برگرفته از کوه مرتفعی در پیرانشهر است باید با مطالب و محتویات درونی خود همانند کوه قندیل همواره در سطح بالای مطبوعات استان بدرخشد.

به گزارش خبرنگار کردپرس؛ حجت الاسلام و المسلمین ناصر خدایاری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در مراسم رونمایی از اولین نشریه محلی شهرستان پیرانشهر که با حضور جمعی از مسئولان و اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان در محل سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرانشهر برگزار شد، گفت: رسانه ها با نشان دادن کم کاریها و بازتاب مشکلات جامعه گام مؤثری در راستای رفع آنها برمی دارند چرا که بازتاب مشکلات در رسانه ها باعث خواهد شد تا مسئولان نسبت به پیگیری آنها گام بردارند و در واقع رسانه ها دراین شرایط می توانند کمک حال مسئولان برای رشد و ترقی توسعه در ابعاد مختلف در جامعه باشند.

هفته نامه "قندیل" پیرانشهر باید "قندیل" مطبوعات استان باشد

وی با اشاره به هفته نامه "قندیل" پیرانشهر گفت: بدون شک این حرکت می تواند نقطه عطفی در تاریخ رسانه های مکتوب شهرستان پیرانشهر باشد و من انتظار دارم که این هفته نامه که نام وزین "قندیل" را با خود یدک می کشد در واقع "قندیل" مطبوعات استان باشد چرا که نام " قندیل" که برگرفته از کوه مرتفعی در شهرستان پیرانشهر می باشد باید با مطالب و محتویات درونی خود همانند کوه قندیل همواره در سطح بالای مطبوعات استان بدرخشد.

خدایاری یادآور شد، انتظار داریم که تمامی مسئولان شهرستان از رسانه های فعال که در حوزه های توسعه و رشد و ترقی منطقه و همچنین شناسایی مشکلات و کمبودهای شهرستان و منطقه گام برمی دارند، حمایت لازم را داشته باشند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی، پشتیبانی از اصحاب رسانه برای تقویت و انتشار نشریه ها بویژه نشریه های مردم نهاد و مردم سالاری دینی در تقویت کارهای رسانه را در توسعه جامعه مهم ارزیابی کرد.

تعامل مسئولان با رسانه های می تواند راهگشای مسیر توسعه باشد

عبدالسلام معروفی، مدیر مسئول هفته نامه " قندیل" پیرانشهر نیز در ادامه این مراسم طی سخنانی ضمن انتقاد از عدم تعامل برخی از مسئولین با رسانه های استان بویژه شهرستان پیرانشهر به دفاع از جایگاه رسانه و مطبوعات پرداخت و گفت: اگر رسانه در کنار مردم، مسئولان و مدیران حرکت نکند هرگز نمی توانیم محورهای توسعه را در یک شهرستان دنبال کنیم چرا که امروز پیرانشهر با توجه به موقعیت استراتژیک و جغرافیایی خاصی که دارد بیش از هر مکان دیگری نیازمند همراهی و همدلی مسئولان و مدیران شهرستان با رسانه های فعال در حوزه های مختلف است و یقیناً این تعامل می تواند راهگشای مسیر توسعه در ابعاد مختلف باشد.

رسانه ها بعنوان رکن چهارم دمکراسی عمل می کنند

وی ادامه داد: رسانه ها بعنوان رکن چهارم دمکراسی همچون نماد مردم سالاری دینی عمل می کنند و در واقع اگر به رسانه ها بها داده شود به جامعه بها داده ایم چرا که توسعه جامعه در ارج نهادن به زحمات و ارزش گذاری فعالیت رسانه ایست که لازم است از طرف مسئولان ارج نهاده شود.

تأکید بر سعه ی صدر بیشتر مسئولان پیرانشهر در مقابل نقد رسانه ها

نائب رئیس خانه مطبوعات استان در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به فرماندار پیرانشهر بعنوان رئیس شورای اداری شهرستان خواستار حمایت کامل مادی و معنوی مسئولان از رسانه ها شد و تأکید کرد: انتظار داریم که تأکید کنید مسئولان شهرستانی در مقابل نقدهای سازنده رسانه ها سعه ی صدر بیشتری داشته باشند چرا که مشاهده می شود گاهاً در این شهرستان برخی از مسئولین نسبت به فعالین حوزه رسانه و خبر کم لطفی میکنند و این نشان از ظرفیت کم روحیه انتقاد پذیری برخی از مسئولین است.

هیچ رسانه و خبرنگاری برای جامعه نامحرم نیست

معروفی اضافه کرد: رسانه یار و یاور تمامی دستگاه های اجرایی در سطح کشور، استان و شهرستان ها هستند لذا در چهارچوب اتاق خدمت به مردم هیچ نکته نامحرمی وجود ندارد که مسئولان بخواهند آن را از رسانه ها دور نگه دارند چرا که هیچ رسانه و خبرنگاری نامحرم مسایل جامعه نیست و مسئولان باید یقین بدانند که عدم تعامل و همکاری با رسانه ها می تواند مردم را بسوی منابع خبری خارج از کشور هدایت کند که تبعات و هزینه های آن بسیار سنگین تر از عدم همکاری مسئولان با رسانه ها را بهمراه خواهد داشت.

این فعال رسانه ای تصریح کرد: هر اندازه تعامل بین مسئولان و رسانه ها بیشتر باشد به همان میزان می توان شاهد توسعه همه جانبه در منطقه و شهرستان شد و برعکس اگر مسئولین با رسانه ها و خبرنگاران زاویه های متفاوتی داشته باشند هرگز به سرانجام مقصد نخواهند رسید.

مدیر مسئول هفته نامه "قندیل" پیرانشهر در خاتمه سخنان خود ضمن دعوت از کلیه صاحبنظران، قلم بدستان، اصحاب فرهنگ و هنر جهت همکاری در این هفته نامه گفت: برای اولین بار نشریه هفتگی "قندیل" با گستره توزیع استان آذربایجان غربی با دو زبان فارسی و کردی منتشر می شود که انتظار دارم علاقمندان به حوزه فرهنگ و هنر با تمام توان خود مجموعه "قندیل" را همراهی کنند تا بتوانیم بعنوان زبان گویای جامعه در راستای شفاف سازی و اطلاع رسانی و تلاش برای کاهش مشکلات گام برداریم.

نقد سازنده می تواند مسیر توسعه را برای یک مسئول نشان دهد

سید علی ترابی فرماندار پیرانشهر نیز در ادامه این مراسم و با توجه به بحث های مطرح شده طی سخنانی با اشاره به تفاوت بین نقد و تخریب، گفت: هم فعالین حوزه رسانه و هم مسئولین باید تفاوت بین نقد و تخریب را متوجه باشند چرا که نقد سازنده می تواند مسیر توسعه را برای یک مسئول نشان دهد و همواره جای تقدیر است و برعکس اگر تخریبی از سوی رسانه مطرح شود گاهاً باعث زیر سؤال بردن کل فعالیت های یک مجموعه خواهد شد که این موضوع نمی تواند خوشایند باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در شهرستان پیرانشهر شاهد فعالیت چشمگیر مسئولان سالم و خدمتگزاری از جنس مردم هستیم که با خلوص نیت و بصورت شبانه روزی تلاش می کنند لذا باید قدردان این عزیزان باشیم.

در طول سالهای اخیر در مراجع قضایی پیرانشهر هیچ مسئولی علیه خبرنگار یا رسانه ای طرح دعوی نکرده است

ترابی در ادامه اظهار داشت: در طول چند سال اخیر در شهرستان پیرانشهر هرگز شاهد این نبودیم که مسئولی در مراجع قضایی علیه یک فعال خبری و یا رسانه ی خاصی طرح دعوی بکند و بارها در جلسات شورای اداری بر حفظ جایگاه ویژه اصحاب رسانه و تعامل بین مسئولان و رسانه ها در شهرستان تأکید شده است.

مقام عالی شهرستان در ادامه سخنان خود با تشریح علت کم کاری برخی از مسئولان عنوان کرد: گاهاً عملکرد ضعیف برخی از نهادها و دستگاه های اجرایی شهرستان بعلت کمبود اعتبارات مالی و نبود بودجه های کافی برای فعالیت است لذا مسئولان در حد توان اعتبارات اداری خود در راستای توسعه شهرستان در ابعاد مختلف روز به روز کار کرده اند.

ترابی اضافه کرد؛ بدون شک طی کردن ادامه این مسیر بدون همکاری و مشارکت اصحاب رسانه های شهرستان میسر نیست لذا همه باید در کنار هم دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم با همراهی هم مسیر توسعه شهرستان را بپیمائیم.

در خاتمه با حضور مسئولان حاضر در مراسم از هفته نامه " قندیل" بعنوان اولین نشریه محلی شهرستان پیرانشهر رونمایی شد.

گفتنی است که هفته نامه "قندیل" بصورت دو زبانه "فارسی و کردی" و با موضوعات اجتماعی و اقتصادی در گستره توزیع آذربایجان غربی و با محوریت پیرانشهر به عنوان اولین هفته نامه محلی در این شهرستان منتشر می شود.

کد خبر 2780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha