انسداد ١٤٢ حلقه چاه غیر مجاز در آذربایجان غربی/ بیشترین مورد در میاندوآب

سرویس آذربایجان غربی- معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از انسداد 142حلقه چاه غیر مجاز و جلوگیری از تخلیه سالانه بیش از یک میلیون و 52 هزار متر مکعب آب از سفره های زیر زمینی، از ابتدای سال جاری در استان آذربایجان غربی خبر داد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، جواد محمدی با بیان این مطلب اظهار کرد: با انسداد این تعداد چاه ها از تخلیه حدود یک میلیون و 52 هزار متر مکعب در سال در محدوده عملکرد این امورها جلوگیری خواهد شد.

او تصریح کرد: بیشترین تعداد چاه های مسدود شده در محدوده شهرستان میاندوآب قرار دارد.

محمدی گفت: در سال جاری، با تلاش اکیپ های گشت و بازرسی امور های منابع آب تعداد 27 دستگاه اداوات حفاری غیر مجاز شامل بالابر برقی، پمپ کف کش ، روتاری، ادوات حفاری دستی و تراکتور حفاری توسط امورهای منابع آب توقیف شده است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ایی اظهار کرد: به منظور مدیریت و کنترل میزان بهره برداری از چاه های دارای پروانه بهره برداری، بیش از 100 دستگاه کنتور هوشمند نیز بر روی چاه های مجاز نیز، نصب شد.

او با اشاره بر اینکه منابع آب‌های زیرزمینی از منابع استراتژیک و مهم کشور محسوب و انسداد چاه های غیرمجاز در راستای حفظ و حراست از منابع آبی و به منظور صیانت از سفره های آب زیرزمینی انجام می شود گفت: کلیه امورهای منابع آب، باید با هوشیاری و اهتمام جدی به حفظ و حراست از این منابع بپردازند چرا کهبرداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی استان باعث افت شدید سطع آب‌های زیرزمینی شده است.

محمدی افزود: وزارت نیرو برای جلوگیری از تشدید بحران در دشت‌های ممنوعه، طرح‌ها و پروژه‌های مهمی را در دستورکار دارد که طرح احیا و تعادل‌بخشی از منابع آب‌های زیرزمینی از مهمترین آن هاست و این طرح قرار است با کمک کشاورزان، برداشت و تغذیه آب‌های زیرزمینی را به تعادل برساند.

به گزارش کردپرس، شرکت آب منطقه ایی اعلام کرد؛ انسداد چاه های غیرمجاز از اولویت های کاری این شرکت محسوب می شود و اکیپ های گشت و بازرسی کلیه امورهای منابع آب استان آذربایجان غربی، در راستای عمل به رسالت بزرگ خود یعنی حفاظت از منابع آب های سطحی و زیر زمینی، همواره در حال گشت و بازرسی در منطقه هستند و به محض شناسایی چاه حفاری شده غیر مجاز، با کمک دستگاه قضایی نسبت به انسداد آن ها فوری اقدام خواهند کرد.

کد خبر 16453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha