دوئل تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی/کاندیداهایی با شعارهای مجازی

سرویس کردستان- ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در حالی نزدیک می شود که کاندیداهای احتمالی تقریباً از دو سال پیش تبلیغات پیش از موعد خود را به ویژه در فضای مجازی آغاز کرده اند.

به گزارش خبرنگار کردپرس، تبلیغات افسارگسیخته داوطلبان انتخابات شوراها در فضای مجازی حدومرزها را شکست و اخلاق بیش از همه قربانی این تبلیغات ناموزون و ناعادلانه شده است.

پیش از ثبت‌نام داوطلبان انتخابات شوراها، شبکه های اجتماعی رنگ و بوی انتخاباتی گرفته و گروه‌های زیادی مربوط به نامزدهای انتخاباتی در فضای مجازی تشکیل شده است. اگرچه باید غایت تشکیل این گروه‌های مجازی معرفی برنامه‌ها و اهداف نامزدها باشد، اما در این گروه‌های مجازی از هرجا و هر نکته سخن می‌آید و به کمتر چیزی که پرداخته می‌شود، برنامه‌ها و راهبردهاست.

داوطلبان انتخابات شوراهای روستایی هم همپای نامزدهای شهری از گردونه رقابت‌های مجازی عقب نمانده اند و اقدام به تشکیل گروه‌های مجازی و کانال‌های تلگرامی کرده‌اند.

در این میان بازار وعده وعیدها هم در فضاهای مجازی و حقیقی داغ است و علاوه بر تبلیغات مجازی علیرغم هشدار درباره کرونا اما بازار شب‌نشینی‌ها، نشست‌های هم‌اندیشی، شرکت در محافل مذهبی و مجالس ترحیم از سوی داوطلبان انتخابات شورایی هم وجود دارد.

کرونا هم حریف تبلیغات چهره به چهره نشد

با وجود آنکه انتظار می رفت امسال تبلیغات چهره به چهره و یا همان حضوری دیگر نباشد اما بررسی های میدانی نشان می دهد که تعدادی از کاندیداهای احتمالی برای شورای شهر از هیچ چیزی دریغ نمی کنند به طوری که با وجود ادامه انتشار ویروس کرونا به تبلیغ حضوری و گاهی هم نشست های مختلف می پردازند.

از حضور در میان ورزشکاران گرفته تا حضور در سطح شهر و گپ و گفت با افراد مختلف، از حضور در برنامه ها و مراسمات مناسبتی گرفته تا دیدار با افراد صاحب نام همه و همه نشان می دهد که «کرونا» در این برهه زمانی رنگ می بازد و چندان جدی گرفته نمی شود.

تبلیغ مجازی و قانون شکنی مدرن

کاندیداهای احتمالی شورای شهر را به خوبی در شبکه های اجتماعی می توان شناخت. آنانی که پروفایل های خود را به عکس های تبلیغاتی اختصاص داده اند و در کانال ها و گروه ها و صفحات اینستاگرامی خود از شورا و شهرداری سخن می گویند و گاهی هم به انتقاد شوراهای دوره های قبل می پردازند و مدام فعالند و لایک و نظر می دهند.

وجود بی‌نهایت کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرام تبدیل به پایگاه اصلی نامزدها و حامیان آنان شده به ‌طوری‌که هر نامزد با تلاش بسیار برای عضوگیری در کانال و صفحه خود اقدام می کند تا بتواند با نشان دادن اعضای بالا امیدی برای رأی آوردن خود ایجاد کند.

گرچه فضای مجازی فرصت خوبی برای تبلیغ است اما نباید فراموش کرد بهره گیری از هر فرصتی بدون در نظر گرفتن قانون تخلف محسوب می شود. مگر نه اینکه قانون انتخابات تبلیغات زودهنگام را ممنوع و تخطی از آن را جرم می داند! پس چرا قانون شکنان انتخابات آن طور که باید مطابق قانون مجازات نمی شوند؟! مگر نه اینکه برای هر کاندیدایی باید چارچوب قانون لحاظ گردد؟!

شعارهای مجازی و رزومه های بی معنا

بیشتر کاندیداهای احتمالی با شعارهایی خود را نمایان کرده اند که نشان می دهد هنوز شناخت نسبت به آنچه شورای شهر را می سازد شکل نگرفته است و از طرفی رزومه هایی دیده می شود که هیچ ربطی به مدیریت شهری ندارد اما قصد حضور در این مجموعه را دارند.

رزومه هایی که دیده می شود از جانب یکی به داشتن مدرک می رسد و از جانب دیگری آشنایی با قانون و حقوق، یکی معتقد است مدرک و تخصص چندان ملاک نیست و دیگری اما باور دارد تجربه حرف نخست را می زند، یکی پاکدستی را ملاک کار می داند و دیگری تعامل را و ... با این وجود اما هیچکس وظیفه اصلی شورای شهر را نمی داند و از آن هم سخن نمی گوید.

در واقع نه با شعارهای مجازی می توان شورای شهر را شکل داد و نه با رزومه های بی معنا... آنچه شورای شهر را به عنوان یک مجلس محلی که سه وظیفه مهم «انتخاب شهردار، تصویب بودجه و نظارت بر عملکرد شهرداری» را بر عهده دارد، می سازد؛ تعهد و مسئولیت پذیری در کنار شناخت نسبت به قانون شوراهاست و البته در این میان داشتن تخصص به دور از مدرک صرف هم ضروری است.

قانون تبلیغات زیرپا گذاشته می شود

طبق ماده 61 آئین نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا «فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدها 8 روز قبل از روز اخذ رأی آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از اخذ رأی ادامه می‌یابد.»

همچنین در تبصره همین ماده آمده است که «فعالیت‌های تبلیغاتی انتخابات شوراها توسط داوطلبان عضویت در شوراها و طرفداران آنان تحت هر عنوان، قبل و بعد از مدت تعیین شده ممنوع‌است.»

براساس این قانون مصوب شده در مجلس، وزارت کشور مکلف است که پیش از صدور دستور شروع انتخابات از طریق استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها در تمامی مناطق کشور هرگونه تبلیغات انتخاباتی پیش از زمان مقرر در این ماده را مورد بررسی قرار داده و گزارش آن را به مراجع مرتبط ارسال کند. همچنین انجام هر عمل تبلیغاتی پیش از زمان مقرر از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی هم مشمول همین تخلف می‌شود.

این در حالی است که علیرغم اینکه هنوز ثبت نام از افراد واجد شرایط برای شرکت در انتخابات این دوره از شوراها آغاز نشده اما تبلیغات در حال انجام بوده و در اینجا باید پرسید نظارت بر این موارد چرا انجام نمی شود و چرا یکبار برای همیشه با قانون شکنان انتخاباتی برخورد صورت نمی گیرد؟!

* گزارش: زیبا امیدی فر

کد خبر 5562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha