کرونا و بازار سیاه ماسک های بهداشتی در کشور

سرویس آذربایجان غربی- در پی گران شدن قیمت ماسک در داروخانه های مهاباد نماينده انجمن داروسازان مهاباد اعلام کرد: سودجویان تعداد بسيار زيادی ماسك را از دلال‌ها با قيمت‌های بسيار بيشتر خريداری كرده و به خارج از كشور مي‌فرستند.

به گزارش کردپرس، در پی انتشار شایعاتی مبنی بر شیوع کرونا ویروس در مهاباد، قیمت ماسک های بهداشتی ویژه در این شهرستان از 1500 تومان بە 12 هزار تومان رسیده است.

این موضوع حتی سبب کمیاب شدن ماسک و عدم عرضه آن به شهروندان در برخی فروشگاه های فروش وسایل بهداشتی شده است.

دكتر موسی زاده نماينده انجمن داروسازان مهاباد در این خصوص می گوید: متاسفانه با شيوع كرونا ويروس جديد و ايجاد جو رعب و وحشت جهانی و منطقه‌ای، با توجه به اختلاف فاحش در قيمت ماسك با كشورهای ديگر و بدليل فاصله‌ی ارزی بسيار زياد پول كشورمان، ميزان مصرف ماسك بيشتر از صدها برابر نسبت به حالت عادی افزايش پيدا كرد و عرصه برای فعاليت افراد فرصت طلب فراهم شده است.

او ادامه می دهد: سودجویان تعداد بسيار زيادی ماسك را از دلال‌ها با قيمت‌های بسيار بيشتر خريداری كرده و به خارج از كشور مي‌فرستند.

موسی زاده گفت: با استعلام ساده از شركت‌های پخش متوجه خواهيد شد كه يا ماسك ندارند و يا با قيمت حدود ٥ تا ١٠ برابر عرضه می‌كنند. داروخانه‌ها در صورت تهيه‌ ماسك با قيمت ٥-١٠ برابری متهم به گرانفروشی خواهند شد و در صورت عدم خريد و فروش ماسك در اين برهه‌ی حساس همه‌گير شدن بيماری، به كوتاهی و احتكار متهم خواهند شد.

نماينده انجمن داروسازان مهاباد با بیان اینکه راه حل پيشنهادی اين معضل، ورود ارگان‌های ذيربط به مديريت توليد و توزيع ماسك، از مبادی توليدكننده و توزيع كننده‌ی آن است تصریح کرد: برنامه‌ريزی برای توزيع عادلانه و هدفمند و در دسترس قرار دادن همگانی آن مخصوصا از طريق داروخانه‌ها و مراكز عرضه تجهيزات پزشكی می تواند راهگشا باشد.

او در پایان گفت: داروخانه‌ها بعنوان قابل اعتمادترين و مطمئن‌ترين مركز عرضه محصولات سلامت محور، حساسيت موضوع را درك كرده و نسبت به انجام وظيفه‌ حرفه‌ای و اخلاقی خود اهتمام و جديت كامل خود را اعلام می‌نمايند.

در روزهای اخیر خبر انتشار کرونا ویروس در مهاباد در فضای مجازی بالا گرفت. امامدیر شبکه بهداشت و درمان این شهرستان اظهار داشت: تاکنون هیچ موردی از بیماری کرونا جدید در مهاباد مشاهده نشده و مردم به شایعات فضای مجازی در رابطه با مشاهده بیمار مبتلا به کرونا در این شهرستان توجه نکنند.

امیر بهزاد تاکید کرد: اخبار مربوطه را از طریق روابط عمومي شبكه و وبدا دانشگاه علوم پزشكي و سايت رسمي وزارت بهداشت و خبرگزاری‌های رسمی همچون صدا و سیما جویا شوند.

او افزود: ضروریست مردم همواره برای پیشگیری از بیماری های تنفسی از جمله کرونا توصیه های بهداشتی را جدی گرفته و به آن عمل کنند. برای پیشگیری از بیماری های تنفسی از جمله کرونا باید دست ها را مرتب با آب و صابون شست، از دست دادن و بوسیدن افراد دارای علائم سرماخوردگی خودداری کرد، هنگام عطسه و سرفه از دستمال استفاده شود.

کد خبر 254482

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha