19:00 PM Tehran
چهارشنبه 29 شهریور 1396
 خبر فوری:   متهم کردن وزاری جنبش تغییر به فساد اقتصادی از سوی نماینده اخراجی این حزب
انتشار:  چهارشنبه 22 شهریور  ::  14:01
دیپلمات سابق آمریکا؛
انتخاب های ناخوشایند آمریکا در صورت اعلام استقلال کردهای عراق

سرویس جهان- دانیل سیمپسون معتقد است سیاست های روسای جمهور آمریکا در چند ساله اخیر و استفاده از نیروهای کرد در ماموریت های خاورمیانه ممکن است این کشور را وارد جنگ طولانی دیگری کند.

به گزارش کردپرس، دانیل سیمپسون از سفرای سابق آمریکا در کشورهای آفریقایی، در یادداشتی که در سایت پیتزبرگ گزت منتشر شده نوشت: آمریکا از سال 1992 با کردهای عراق همنوایی کرده و از آنها حمایت کرده است. واشنگتن در سال های اخیر از کردها بر علیه دشمنان خود استفاده کرده است. کردها بعد از ایجاد منطقه امن در شمال عراق علیه صدام حسین استفاده شدند. نیروهای پیشمرگ در میان بهترین نیروهای نظامی در خاورمیانه هستند و این می تواند مزیت هایی برای آمریکا از نظر کاهش تلفات نیروهای آمریکایی داشته باشد. همچنین نقش زیادی در مبارزه با داعش در عراق و سوریه داشتند.

وی در ادامه می نویسد: تا این جا که نیروهای کرد به جای نیروهای آمریکایی در نبردها کشته شوند خوب است اما از نظر کردها، زمانی هم خواهد آمد که آمریکا باید جواب این عمل نیروهای کرد را بدهد و این زمان احتمالا روز بعد از برگزاری رفراندوم استقلال در 25 سپتامبر 2017 است.

این دیپلمات سابق آمریکا معتقد است مشکلات از روز بعد از رفراندوم ظاهر خواهند شد. یکی از این مشکلات تفرقه داخلی میان کردها است زیرا به باور دانیل سیمپسون کردها وقتی دشمنی خارجی نمی یابند با هم درگیر می شوند. اما این مسئله در مقابل واکنش احتمالی ایران، ترکیه، سوریه و عراق به کنترل رسمی کردها بر مناطقی که مال خود می دانند قابل مقایسه نیست.

دانیل سیمپسون در ادامه می نویسد کردها انتظار دارند آمریکا از کردها در مقابل اقدام نظامی احتمالی دولت مرکزی عراق محافظت کند. از طرف دیگر ترکیه متحد ناتوی آمریکا که حدود 25 درصد جمعیت آن کرد بوده و کنترل آنها آسان نیست تحمل حرکت کردها به سمت جدایی را ندارد و به همین ترتیب از اقدام آمریکا به حمایت از استقلال طلبی کردهای عراق خشمگین خواهد شد.

وی در پایان نتیجه گیری کرده است که به هر حال، وقتی کردها به رفراندوم رای آری دهند و سعی در اجرایی کردن نتیجه آن داشته و اقدام به حکومت بر مناطقی کنند که در جنگ با داعش به دست آورده اند، وضعیت برای آمریکا سخت و ناخوشایند خواهد بود؛ یا باید کردها و آمال آنها را نپذیرد و یا به آنها در مقابله با مخالفانش کمک کند و همه اینها به خاطر بی تدبیری و بی برنامگی روسای جمهور آمریکا از جورج بوش پدر گرفته تا دونالد ترامپ است.

کليه حقوق اين پایگاه اطلاع‌رسانی متعلق به «خبرگزاری کردپرس» بوده و هرگونه استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

©2017 kurdpress. All rights reserved.
Designed & Powered By Atlas Samaneh - طراحی و توسعه توسط اطلس سامانه