انتشار:  جمعه 21 تیر 1398  ::  17:25

سرویس عراق

درخواست جبهه عربی کرکوک برای انحلال شورای استان

سرویس عراق و اقلیم کردستان - جبهه عربی در کرکوک ضمن درخواست انحلال شورای استان، از برگزاری تظاهرات در محکومیت تسلط دو حزب اصلی کردها بر تصمیم گیری سیاسی و اداری خبر داد.
 

به گزارش کردپرس، ناظم الشمری، نایب رئیس جبهه عربی در استان کرکوک در شمال عراق پیش از ظهر امروز (جمعه) در گفت و گو با پایگاه خبری بغداد الیوم خواستار انحلال شورای استان شده و اعلام کرد که شهروندان عرب کرکوک شامگاه امروز در محکومیت تسلط حزب دمکرات کردستان (پارتی) و اتحادیه میهنی کردستان (یه‌کیتی) بر تصمیم گیری سیاسی و اداری در این استان مورد مناقشه، دست به تظاهرات می زنند.
الشمری در این باره اظهار داشت: خواسته جبهه عربی انحلال شورای کنونی استان است چرا که در شرایط غیر عادی انتخاب شده، 15 سال از انتخاب آن می گذرد و طی این مدت نیز انتخابات برگزار نشده است.
نایب رئیس جبهه عربی همچنین تصریح کرد: اعراب کرکوک مخالف تسلط دوباره کردها هستند و هر گونه راه حل نیز باید از داخل استان باشد نه از شهرهای اربیل و سلیمانیه.
الشمری در این باره افزود: اعتراض اعراب کرکوک در رابطه با منصب استاندار نیست و هر قومیتی می تواند متصدی آن شود بلکه اعتراض به تسلط کردها بر تصمیم گیری بدون توجه به قومیت های دیگر استان می باشد.
این در حالی است که پیشتر نیز دو نماینده عرب استان کرکوک در پارلمان عراق خواستار برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز در مخالفت با توافق حزب دمکرات و اتحادیه میهنی بر سر نامزد تصدی منصب استاندار و تسلط دوباره کردها بر این استان مورد مناقشه شده بودند.