انتشار:  جمعه 21 تیر 1398  ::  15:45

سرویس ترکیه

عملیات شرق فرات به زودی پس از نصب سامانۀ S-400 آغاز می شود

سرویس ترکیه – خبرنگار ترک معتقد است حملۀ ترکیه به منبج و دیگر مناطق تحت کنترل کردها در شرق فرات به زودی و پس از نصب سامانۀ دفاع موشکی S-400 در شهر کردنشین سوروچ آغاز خواهد شد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری تحلیلی احوال، بولنت آیدمیر روزنامه نگار ترک نوشت حملۀ نظامی ترکیه به مناطق شرق رودخانۀ فرات و شهر منبج پس از دریافت و نصب سامانۀ دفاع موشکی روسی S-400 در مرزهای سوریه، آغاز خواهد شد.

گفته می شود نخستین محمولۀ این سامانه به مقصد ترکیه بارگیری شده و انتقال و نصب آن، که قرار است در شهر مرزی سوروچ انجام شود، از چهار تا شش هفته طول خواهد کشید.

آیدمیر معتقد است نصب این سامانه در شهر مرزی سوروچ و لشکرکشی ها و تجدید قوای ارتش ترکیه در مرزهای جنوبی ترکیه نشان از آن دارد که حملۀ احتمالی به منبج و شرق فرات به زودی آغاز خواهد شد.

حدود یک سال پیش ترکیه اعلام کرد برای بیرون راندن نیروهای کرد یگان های مدافع خلق (YPG) از منبج و دیگر مناطق شمالی سوریه به این مناطق حمله خواهد کرد. از آن زمان تا کنون ترکیه نیروهای نظامی خود را در امتداد مرزهای سوریه تقویت می کند، اما هنوز نتوانسته است نظر مساعد ایالات متحده و روسیه را جلب کند.

به نظر آیدمیر نشانه های دیگری نیز وجود دارد که از آغاز قریب الوقوع دخالت نظامی سوم ترکیه در خاک سوریه خبر می دهند؛ از جمله این که هر گونه نقل و انتقال، تعطیلی و مرخصی نظامیان مستقر در مناطق شرق و جنوب شرقی ترکیه به مدت سه ماه ممنوع شده است. علاوه بر این، خودروهای زرهی بیشتری به مرز منتقل شده اند.

آیدمیر گفت حملۀ احتمالی به خاک سوریه از شهر آکچاکاله، هم مرز با شهر گری سپی (تل ابیض) که در کنترل کردها است، آغاز خواهد شد.

 

کد خبرنگار: 30103