انتشار:  جمعه 21 تیر 1398  ::  17:20

سرویس آذربايجان غربي

ناهماهنگی سازمان صمت و گلایه هایی که بوی سیاست می داد

سرویس آذربایجان غربی- مراسم رونمایی از طرح «تاپ» در حالی در استان آذربایجان غربی برگزار شد که استاندار این استان برای شرکت در نشست استانداران به تهران سفر کرده بود، اما عدم حضورش مورد انتقاد شدید معاون وزارت «صمت» واقع شد. انتقادی که خارج از برخی سوگیری ها نیست. 

 

به گزارش کردپرس، پنچشنبه (20 تیر) در مراسم رونمایی از طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار موسوم به «تاپ» معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت از عدم حضور استاندار آذربایجان‌غربی، برخی مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و اساتید دانشگاه‌های استان در این همایش انتقاد کرد.

برات قبادیان با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی هفتمین استانی است که برای تبیین طرح تاپ در آن همایش برگزار می‌شود، اظهار کرد: «طرح تاپ یک طرح دلسوزانه است که برای توسعه و رونق تولید در کشور طراحی شده است، اما استاندار آذربایجان‌غربی در مراسم رونمایی از این طرح که برای توسعه آذربایجان‌غربی نیاز بوده حضور نداشته و توجهی به اجرای این طرح ندارد.  اگر استانداری این طرح را پذیرفته و هدفش این است که برای رونق تولید و توسعه استان تلاش کند چرا در مراسم رونمایی از آن حضور ندارد؟!» 

آقای معاون وزیر در ادامه نطق غرای خود، دست به مقایسه ای عجیب بین استاندار آذربایجان غربی و شرقی در این موارد زد که بوی سیاسی کاری و برخی مسائل دیگر می داد. اما نکته جالب اینکه در میانه نطق آتشین جناب معاون، یادداشتی به دست او رسید که خبر می داد: «استاندار آذربایجان غربی برای نشست استانداران به تهران سفر کرده است» توجیه جناب معاون که بشدت از لحنش پیدا بود تا قبل از رسیدن آن یادداشت فکر می کرده استاندار آذریایجان غربی در استان حضور داشته اما نیامده است جالب است. ایشان که انگار نطق اش را برای دمیدن در آتش تفرقه در استان آذربایجان غربی از پیس آماده کرده بود از تک و تکا نیافته و ادامه داد: « به فرض استاندار برای حضور در جلسه استانداران کشور به تهران سفر کرده است چرا مدیران کل دستگاه‌های اجرایی، رئیس دانشگاه‌صنعتی و سایر اساتید دانشگاهی سالن را پر نکرده و حضور نیافته‌اند.» کلمه «به فرض» در این نطق نشان می دهد ایشان دوست نداشته توجیه عدم حضور استاندار در این حد محکم باشد و ظاهرا جا خورده اند.

سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی عامل ناهماهنگی های موجود است

در پاسخ به این انتقادات معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان‌غربی گفت: عدم هماهنگی و رایزنی در زیرمجموعه معاون وزیر عامل همه ناهماهنگی‌های موجود است.

رضا حسینی اظهار داشت: معاون وزیر صمت وقتی انتقاد می‌کند در مقابل ما هم انتقاد داریم و اینکه وقتی هماهنگی مناسب و رایزنی از طریق زیرمجموعه وزارت صمت یعنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی برای حضور در این همایش انجام نمی‌شود و حتی اعضای برجسته اتاق بازرگانی ارومیه و صاحبان صنایع آذربایجان‌غربی در این مراسم حضور ندارند چه انتظاری از مقام عالی استان می‌توان داشت.

وی افزود: باید اعتماد متقابل بین دانشگاه و بخش خصوصی و تولیدکننده ایجاد شود و این امر در ارتقای کیفیت محصولات واحدهای تولیدی بسیار موثر است. همچنین حضور فارغ التحصیلان دانشگاهی در بنگاه‌های اقتصادی در کاهش مشکلات این واحدها بسیار موثر است.

به نظر می رسد کارشناسان امر باید بررسی کنند مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت  چه نفعی در ایجاد و دامن زدن به این گونه تنش ها در استان آذربایجان غربی دارند.