انتشار:  جمعه 21 تیر 1398  ::  12:52

سرویس ترکیه

چهار شرط داود اوغلو برای ماندن در کنار اردوغان

سرویس ترکیه – سردبیر ایندپندنت ترکیه معتقد است داود اوغلو برای جدایی کامل از AKP و پیگیری تأسیس یک حزب جدید آماده است. اما او به چهار شرط حاضر است از تبدیل شدن به رقیبی جدی برای اردوغان منصرف شود.

به گزارش کردپرس، احمد داود اوغلو نخست وزیر و وزیر سابق امور خارجۀ ترکیه که مدتی است زمزمۀ جدایی وی از حزب عدالت و توسعه (AKP) و احتمال تأسیس حزبی جدید توسط وی به گوش می رسد، حاضر است به چهار شرط در حزب بماند و از استعفا و تأسیس حزب رقیب برای AKP خودداری کند.

نوزاد چیچک سردبیر ایندپندنت ترکی روز گذشته گفت داود اوغلو به چهار شرط حاضر شده است در تصمیم خود مبنی بر استعفا از AKP تجدید نظر کند.

علی باباجان معاون نخست وزیر و وزیر سابق اقتصاد ترکیه روز دوشنبه به طور رسمی از AKP استعفا داد و اعلام کرد یک حزب محافظه کار جدید تأسیس خواهد کرد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر AKP با پیشنهاد حضور در شورای مشاوران رئیس جمهور و قول استفاده از آرای وی در ادارۀ کشور از وی خواسته بود از این تصمیم صرف نظر کند، اما باباجان به هر روی استعفا کرد.

به گفتۀ چیچک، داود اوغلو که در یک کنگرۀ فوق العاده از سمت نخست وزیری کنار گذاشته شد، با نقش دوگانۀ اردوغان در مقام ریاست جمهوری و ریاست حزب، ائتلاف AKP با حزب راست افراطی حزکت ملی (MHP)، سیستم ریاستی و انتصاب اعضای خانواده در سمت های عالی سیاسی اکیداً مخالف است.

چیچک معتقد است داود اوغلو برای جدایی کامل از AKP آماده است و تنها چیزی که می تواند وی را از تبدیل شدن به یک رقیب جدی برای اردوغان منصرف کند تغییر در چهار فاکتور یاد شده است.

علاوه بر داود اوغلو و باباجان، عبدالله گل نیز از رهبران ناراضی AKP است که احتمال جدایی وی از حزب و همکاری با باباجان برای تأسیس حزب جدید جدی است.

گل تجمیع همۀ قدرت ها در دست رئیس جمهور را مصداق حکومت مطلقه می داند و در یک سخنرانی اعلام کرد «حکومت مطلقه پایدار نمی ماند.»

 

کد خبرنگار: 30103