انتشار:  جمعه 21 تیر 1398  ::  12:49

سرویس جهان

هدف نچیروان بارزانی از سفر به پاریس

سرویس جهان- رسانه های غربی بر این باورند که نچیروان بارزانی در سفر به پاریس از فرانسه خواسته است اقلیم کردستان را در حل دو مسئله مهم کرکوک و نفت حمایت کند.

 

به گزارش کردپرس، نچیروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه در اولین سفر خود به کشورهای غربی و به دعوت دولت فرانسه به پاریس رفت و با مقامات ارشد این کشور از جمله امانوئل ماکرون رییس جمهور دیدار و گفتگو کرد.

نچیروان بارزانی از حمایت فرانسه از اقلیم کردستان قدردانی کرد زیرا به گفته رییس اقلیم کردستان، فرانسه کشوری بود که از اقلیم کردستان در مقابل بحرانی که بعد از برگزاری رفراندوم با روبه رو شد حمایت کامل کرده است.

رسانه های غربی در مورد اهداف سفر نچیروان بارزانی و با اشاره به حمایت های مداوم فرانسه از اقلیم کردستان از زمان ایجاد منطقه پرواز ممنوع در دهه 1990 در مقابل حملات هوایی صدام حسین تا تشکیل اقلیم کردستان و نیز حمایت از کردهای عراق در جریان حمله داعش و ایجاد ارتباط مجدد کردها با جهان بعد  از برگزاری رفراندوم، بر این باورند که نچیروان بارزانی قصد داشته است فرانسه را متقاعد کند به اقلیم کردستان در حل مناقشات اصلی با دولت مرکزی عراق کمک کند.

کارشناسان به رویترز و الشرق الاوسط گفته اند نچیروان بارزانی قصد داشته است از پاریس بخواهد به اقلیم کردستان در حل دو مناقشه اصلی خود با دولت مرکزی از جمله مسئله نفت و سرنوشت کرکوک کمک کند.

شین هوای چین هم ضمن مهم ارزیابی کردن سفر بارزانی به پاریس حمایت فرانسه را از اقلیم کردستان در مواجهه با بحران ها مهم خوانده است.

برخی رسانه ها تاکید کرده اند که حمایت فرانسه از اقلیم کردستان فقط در چهارچوب عراق متحد بوده و پاریس نمی خواهد حمایت فرانسه از اقلیم کردستان و کردها در راستای جدا شدن کردها از عراق باشد.

کما این که کاخ الیزه در بیانیه کوتاهی که بعد از دیدار بارزانی و ماکرون منتشر شد تاکید کرده است که پاریس حمایت مجدد خود را از عراق متحد و نیز حاکمیت رسمی این کشور مورد تاکید قرار داده است.

رسانه های غربی با اشاره به این که فرانسه در سال 2017 به کردها توصیه کرده بود رفراندوم استقلال برگزار نکنند، نوشتند فرانسه برای عادی شدن رابطه اربیل و بغداد بعد از برگزاری رفراندوم وساطت کرده است.

کد خبرنگار: 40101