انتشار:  جمعه 21 تیر 1398  ::  08:26

سرویس ترکیه

فهیم تاشتکین:

سرنوشت خط فرات به موازنه قدرت میان آمریکا – روسیه – ترکیه بستگی دارد

سرویس ترکیه - روزنامه نگار کرد ترکیه در پی سفر به کردستان سوریه که به منظور حضور در کنفرانس بین المللی داعش به عامودی رفته است طی یادداشتی در خبرگزاری احوال با اشاره به این سفر خود عنوان کرد: سرنوشت خط فرات تا حد زیادی به موازنه قدرت میان آمریکا – روسیه – ترکیه و معامله های احتمالی بستگی دارد.

به گزارش کردپرس، فهمی تاشتکین، روزنامه نگار کرد ترکیه در پی سفر به کردستان سوریه که به منظور حضور در کنفرانس بین المللی داعش به عامودی رفته است طی یادداشتی در خبرگزاری احوال با اشاره به این سفر خود عنوان کرد: نزدیک به یک هفته است که در سرزمین های کردستان سوریه هستیم. بعد از سه روز کنفرانس بین المللی داعش از بخش های مختلف کردستان سوریه بازدید می کنیم. برخی مناطق بسیار امن بوده ولی در برخی مناطق همچنان تدابیر شدید امنیتی وجود دارد. زمانی که به کوبانی آمدیم چیزی که من و دوستانم را بسیار متعجب کرد، تغییرات سریع این شهر است که در جنگ با داعش آسیب بسیار جدی دیده و در جهان به سمبل مقاومت در برابر داعش تبدیل شده است. کوبانی از سر تا پا بازسازی شده است. به یک شهر مدرن تبدیل شده است. شب ها کوچه هایش درخشان است. در پارک های مرکز شهر صدای خنده و شادی بچه ها هنگام بازی کردن بلند می شود. مغازه ها باز بوده و هر چیزی که بخواهید می توانید پیدا کنید.

وی در ادامه این یادداشت عنوان کرد: از یک طرف جنگ و از طرف دیگر زندگی ادامه دارد. در شرق فرات داعش شکست خورده است اما، تلاش های فشرده برای بازسازی ادامه دارد. در این جا فاکتورهای دینامیک بسیار جدی وجود دارد. مدل سازماندهی که با سیستم کانتون در مناطق کردنشین سوریه آغاز شده است به مناطق عرب نشین نیز در حال سرایت بوده و ابعاد دیگری به خود گرفته است.

تاشتکین تصریح کرد: سرنوشت خط فرات تا حد زیادی به موازنه قدرت میان آمریکا – روسیه – ترکیه و معامله های احتمالی بستگی دارد. یا راه حل و فصل سیاسی مسائل باز خواهد شد و ساختار به وجود آمده در اینجا را به یک وضعیت قانون اساسی منتقل خواهد کرد؛ یا این که گزینه درگیری نظامی که راه را برای تجزیه باز خواهد کرد در دستور کار قرار خواهد گرفت. به دلیل وجود موازنه های بسیار سخت مسئله شرق فرات به آخرین گزینه برای حل نگه داشته شده است. تا زمانی که مسئله ادلب حل نشده است کسی نمی خواهد اقدام جدی در این منطقه انجام دهد.

 

کد خبرنگار: 30102