انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  22:11

سرویس اقلیم کردستان

دیدارهای دیپلماتیک نچیروان بارزانی در پاریس

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس اقلیم کردستان در سفر به فرانسه و پس از دیدار با رئیس جمهور این کشور، به دیدار وزیر خارجه فرانسه و شهردار پاریس رفت.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان روز چهارشنبه 19 تیر/10 جولای بنا به دعوت رسمی دولت فرانسه به این کشور سفر کرده و در کاخ الیزه با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد.

وی پس از این دیدار از تداوم حمایت های فرانسه از اقلیم و سفر ماکرون به عراق و اقلیم کردستان خبر داد.

بارزانی سپس با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه دیدار و با وی در مورد آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه، توسعه روابط اقلیم کردستان و حل مشکلات میان اربیل و بغداد از طریق گفتگو و در چارچوب قانون اساسی عراق، به بحث و رایزنی پرداخت.

بررسی فرصت های فعالیت برای شرکت های فرانسوی در عرصه اقتصادی و بازارهای اقلیم کردستان، تهدید ترور، بازگشت آوارگان ساکن اقلیم به مناطق خود، کمک های فرانسه به اقلیم و بازسازی مناطق ویران شده از جنگ داعش، از دیگر موضوعات مورد گفتگو در این دیدار عنوان شده است.

رئیس اقلیم کردستان همچنین امروز پنج شنبه با آن هیدالگو شهردار پاریس دیدار کرده و ضمن قدردانی از کمک های فرانسه به پاریس در مقاطع دشوار خواستار تداوم و گسترش همکاری های میان شهرداری پاریس و اربیل شد.

هیدالگو در این دیدار با تقدیر از تکثر گرایی و  همزیستی مسالمت آمیز میان طیف های مختلف در اقلیم به بررسی وضعیت اقلیت ها و آوارگان در اقلیم پرداخت.