انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  21:59

سرویس ترکیه

مهمترین تحولات روز پنجشنبه 20/4/1398 در ترکیه

  • افزایش تنش ها در مدیترانه شرقی: اروپا در حال آمادگی برای اعمال تحریم علیه ترکیه

با نگاهی به سیاست خارجی این روزهای ترکیه شاهد افزایش تنش ها با موضوع مدیترانه شرقی و عملیات بورینگ ترکیه در این دریای استراتژیک میان ترکیه – اروپا هستیم؛ به نوعی که اتحادیه اروپا در حال آمادگی برای اعمال تحریم ها علیه ترکیه است.

  • تحلیلگر BBC ترکی: عبدالله گل و باباجان سیستم ریاست جمهوری را مهمترین مسئله بقای ملی برای ترکیه می دانند

عایشه ساین، تحلیلگر مسائل ترکیه در یادداشتی که در خبرگزاری BBC ترکی منتشر کرده است با اشاره به روند جدایی علی باباجان و عبدالله گل از حزب عدالت و توسعه (AKP) و اقدامات آنان برای تاسیس حزب جدید در ترکیه عنوان کرد: گل و باباجان سیستم ریاست جمهوری را مهمترین مسئله بقای ملی برای ترکیه می دانند.

  • ترکیه در تپه باستانی عفرین پایگاه نظامی احداث می کند

بر اساس اطلاعات به دست آمده از منابع محلی، ترکیه حفاری برای احداث یک پایگاه نظامی جدید در منطقه جندرس عفرین بر روی یک تپه باستانی سه هزار ساله را آغاز کرده است.

  • سفیر جدید آمریکا در ترکیه بعد از یک سال و نیم وارد آنکارا شد

دیوید ساترفیلد، سفیر جدید آمریکا در ترکیه بعد از نزدیک به 2 سال از خروج آخرین سفیر واشنگتن از آنکارا، وارد پایتخت ترکیه شد. ونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در پی اختلافات شدید با ترکیه در سال 2017 میلادی جان باس، سفیر واشنگتن در آنکارا را به عنوان سفیر افغانستان تعیین کرده بود که از آن تاریخ تا کنونی سفیری برای آنکارا انتخاب نشده بود.

  • دعوت رئیس مشترک HDP از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و حزب خوب برای تاسیس ائتلافی ماندگار

سزایی تملی، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی با دعوت از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) و حزب خوب برای ایجاد یک ائتلاف گسترده عنوان کرد: مبارزه ای را که در پای صندوق های رای به وجود آمد را بیایید به حالت دائمی تبدیل کنیم و ائتلاف دموکراسی را به وجود آوریم.

  • وزیر سابق فرهنگ و گردشگری ترکیه: متاسفانه ارزش های روند مذاکرات صلح در ترکیه درک نشد

ارطغرول گونای، وزیر سابق فرهنگ و گردشگری ترکیه در اظهاراتی با اشاره به این که کردها سیاسی ترین بخش های جمعیت ترکیه هستند عنوان کرد: متاسفانه ارزش های روند مذاکرات صلح در ترکیه درک نشد.

  • در اثر انفجار در عفرین 11 نیروی وابسته به ترکیه کشته شدند

در اثر انفجار در مرکز شهر عفرین، دست کم 11 تن از اعضای نیروهای وابسته به ترکیه کشته شدند.

  • داعش با انتشار یک ویدیو ترکیه و اردوغان را تهدید کرد

موسسه SITE Intelligence Group در خبری با اشاره به انتشار ویدیوی جدیدی از این گروه تروریستی اعلام کرده است که داعش در این ویدیو اقدام به تهدید ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور کرده است.

 

کد خبرنگار: 30102