انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  21:51

سرویس ترکیه

وزیر سابق فرهنگ و گردشگری ترکیه:

ارزش روند مذاکرات صلح در ترکیه درک نشد

سرویس ترکیه - ارطغرول گونای، وزیر سابق فرهنگ و گردشگری ترکیه در اظهاراتی با اشاره به این که کردها سیاسی ترین بخش جمعیت ترکیه هستند عنوان کرد: متاسفانه ارزش های روند مذاکرات صلح در ترکیه درک نشد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه ینی یاشام، ارطغرول گونای، وزیر سابق فرهنگ و گردشگری ترکیه در اظهاراتی با اشاره به رفتار کردها و حزب کردی دموکراتیک خلق ها (HDP) در انتخابات محلی اخیر در ترکیه عنوان کرد: کردها سیاسی ترین بخش جمعیت ترکیه هستند. نباید فراموش کرد رفتار شهروندان کردمان چه از طرف حاکمیت سیاسی و چه از طرف اپوزیسیون در آینده دموکراسی ترکیه نقش تاثیر گذار فراوانی دارد. حضور حرکت سیاسی کرد ترکیه در مجلس این کشور به جای استفاده از خشونت و ترور برای ترکیه بسیار مهم است. متاسفانه ارزش های روند مذاکرات صلح در ترکیه درک نشد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: پیشنهاد "همبستگی دموکراتیک" "سیاست آزاد" و "حقوق اساسی" که از سوی HDP مطرح شده است بسیار مهم است. محکوم کردن "بدون اما و اگر" ترور و خشونت در کنار این اقدامات می تواند مانع برخی تبلیغات منفی علیه این حزب شده و راه را آسان می کند. این کار همچنین طرفداران همبستگی دموکراتیک را نیز تقویت می کند.

گونای در سخنان خود با انتقاد از ائتلاف حزب عدالت و توسعه (AKP) با حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) عنوان کرد: نتایج انتخابات 23 ژوئن استانبول تاوان ائتلاف جمهور برای آک پارتی را به نمایش گذاشت. پیش از این نیز در مقاله ای عنوان کرده بودم که ایجاد ائتلاف میان آک پارتی و MHP، مدتی خواهد توانست MHP را از فروپاشی نجات دهد ولی ورود سیاست های این حزب به سیاست های آک پارتی تاوان سنگینی برای حزب حاکم خواهد داشت.

 

کد خبرنگار: 30102