انتشار:  پنج‌شنبه 20 تیر 1398  ::  17:38

سرویس اقلیم کردستان

انتخاب نامزد نهایی استانداری کرکوک توسط اتحادیه میهنی و حزب دمکرات

سرویس عراق و اقلیم کردستان- اتحادیه میهنی و حزب دمکرات، طی نشستی در سلیمانیه، بر سر نامزد نهایی تصدی منصب استانداری کرکوک به توافق رسیدند.
 

به گزارش کردپرس، پس از ماه های طولانی گفتگو و مذاکرات پر تنش میان اتحادیه میهنی (یکیتی) و حزب دمکرات (پارتی) بر سر تشکیل دولت اقلیم کردستان و تقسیم مناصب کلیدی و نیز مسائل مربوط به کرکوک به ویژه انتخاب فردی از اتحادیه میهنی برای تصدی منصب استانداری کرکوک، این دو حزب امروز و در پی نشستی در سلیمانیه، نامزد نهایی این منصب را انتخاب کردند.

محمود محمد سخنگوی حزب دمکرات کردستان(پارتی) و حاکم قادر محمد جان دبیر دفتر سیاسی اتحادیه میهنی طی کنفرانس خبری مشترک، اعلام کردند که طیب جبار از سوی دو حزب به عنوان نامزد نهایی استانداری کرکوک انتخاب شده است.

وی باید رأی اعضای شورای استانی کرکوک را برای رسیدن به این منصب به دست بیاورد.

محمود محمد در این مورد اعلام کرد که دو حزب در تلاش برای عادی سازی وضعیت کرکوک بوده و هیئتی نیز در این مورد تشکیل شده و  گفتگوهایی با بغداد در این خصوص انجام شده و نتایج مثبتی نیز به دست آمده و به زودی حل بسیاری مشکلات اعلام می شود.

وی افزود که فراکسیون برادری در شورای استانی کرکوک (فراکسیون احزاب کرد) پس از بررسی شرایط نامزدهای پیشنهادی، مهندس طیب جبار امین را به عنوان نماینده این فراکسیون و نامزد استانداری کرکوک انتخاب کرده اند.

در این کنفرانس خبری همچنین اعلام شد که هیئتی نیز به منظور گفتگو با دیگر احزاب و طیف های کرکوک در مورد منصب استانداری تشکیل می شود.

یکیتی در روند مذاکرات تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان با پارتی، تأکید می کرد که موضوعات تشکیل دولت جدید، ریاست اقلیم، کرکوک و روابط  با بغداد به عنوان یک بسته و همزمان حل و فصل شود و در نهایت طی دیدار مستقیم کوسرت رسول و بارزانی دو طرف در این خصوص به توافق رسیدند.

اما عدم اجرایی شدن این خواسته تنش های میان دو حزب را در آستانه تشکیل دولت و انتخاب رئیس جدید اقلیم کردستان تشدید کرده پارتی تاکید می کرد که حل مشکلات مختلف مجزا بوده و تعیین استاندار کرکوک ارتباطی با روند تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان ندارد.

پس از رویدادهای 16 اکتبر 2017 و بازگشت نیروهای وابسته به دولت مرکزی عراق و خروج نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان از کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه مشمول ماده 140 قانون اساسی عراق، حزب دمکرات کردستان، ضمن اشغالی خواندن وضعیت این مناطق به ویژه کرکوک، تاکید کرده است تا زمانی که اوضاع این مناطق عادی نگردد، حاضر به بازگشت به آن نیست و تداوم وضعیت موجود را نخواهد پذیرفت.

پس از 16 اکتبر راکان سعید جبوری از اعراب سنی عراق، از سوی دولت مرکزیت عراق به عنوان سرپرست استانداری کرکوک انتخاب شد.