انتشار:  چهارشنبه 5 تیر 1398  ::  21:56

سرویس اقلیم کردستان

سهم احزاب اقلیم کردستان از مناصب کابینه دولت جدید

سرویس عراق و اقلیم کردستان- مناصب کابینه دولت جدید اقلیم کردستان بر اساس توافقات سیاسی میان احزاب مختلف اقلیم تقسیم شده و حزب دمکرات (پارتی) مناصب کلیدی را در اختیار دارد.

به گزارش کردپرس به نقل از کردستان 24، دولت جدید اقلیم کردستان شامل 22 منصب وزارتی که با توافق میان احزاب سیاسی تقسیم شده، در آستانه تشکیل و آغاز به کار است و مسرور بارزانی نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه نهم گفتگو با احزاب را در مورد نامزدهای تصدی مناصب وزارتی سهم آنان به پایان رسانده و اعلام کرده که در انتظار دریافت لیست نامزدها و روزمه کاری آنان است.

طبق خبر بر اساس توافقات احزاب سیاسی، حزب دمکرات با داشتن 45 کرسی پارلمان کردستان 8 منصب وزارتی را در دست گرفته و دو منصب وزارتی از سهم خود را به حزب سوسیال دمکرات کردستان و نیز مسیحیان اقلیم واگذار کرده است.

همچنین اتحادیه میهنی با دارا بودن 21 کرسی پارلمانی 5 منصب وزارتی از جمله وزارت پیشمرگ و برنامه‌وبودجه و نیز یک منصب وزیر مشاور را در دست می گیرد و جنبش تغییر با 12 کرسی پارلمان، 4 منصب از جمله وزارت دارایی را بر عهده می گیرد.

اقلیت های اقلیم نیز یک منصب وزیر مشاور و وزارت ارتباطات را در دست می گیرند.

گفته می شود حزب دمکرات که مناصب نخست وزیری و ریاست اقلیم را نیز در دست دارد، نامزدهای خود را به نخست وزیر معرفی کرده است، اما اتحادیه میهنی شرکت خود در دولت را به همکاری حزب دمکرات در انتخاب فردی از اعضای این حزب برای منصب استانداری کرکوک منوط کرده است.