انتشار:  چهارشنبه 5 تیر 1398  ::  17:25

سرویس آذربايجان غربي

کردپرس گزارش می دهد؛

حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی بوکان دردسر ساز شدند

سرویس آذربایجان غربی- بوکان، دومین شهر مهاجر پذیر کشور با موانع زیادی در راستای الحاق سکونتگاه های غیر رسمی به شهر و روستاهای حریم شهر  روبه رو است.

 به گزارش کردپرس، در سطح شهرستان بوکان ۱۱ روستای حریم شهر و ۴ سکونتگاه غیر رسمی چسبیده به محدوده شهری وجود دارد، این دو موضوع سبب بروز مشکلات حاشیه نشینی در این شهرستان شده است. مشکلاتی که به گفته معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی؛ نتیجه نبود نظارت بر ساخت و سازها در طول سالیان اخیر بوده است.

این جمعيت حاشيه نشين به دليل خشكسالي و مهاجرت روستائيان  در چند سال اخیر در بوکان که یکی از شهرهای مهاجرپذير آذربايجان غربي است،  ساکن شده و افزایش یافته اند. در واقع این شهرستان را بعد از كرج، دومين شهر مهاجرپذير كشور می دانند، به نحوی که در دهه هاي اخير رشد بي رويه جمعيت را تجربه كرده و به بزرگترين كانون مهاجرت در منطقه تبديل کرده است.

افزایش ضريب شهرنشيني بوكان از متوسط استاني و كشوري بالاتر است و این امر رشد بی سابقه سكونتگاه هاي غيررسمي را شکل داده و مانعی بر سر راه توسعه بوکان در جنوب آذربایجان غربی شده است.

روابط عمومی راه وشهرسازی آذربایجان غربی نوشت؛ سرپرست فرمانداری شهرستان بوکان روز گذشته در جلسه ستاد بازآفرینی این شهرستان با اشاره به مشکل سکونتگاه های غیر رسمی در بوکان اظهار داشت: «مشکلات و نواقصات بسیاری در سکونتگاه های غیر رسمی بوکان وجود دارد، در این حوزه نیازمند اقدامات عملی هستیم و اگر دیر اقدام کنیم در آینده با مشکلات پیچیده تری روبرو خواهیم شد».

خسروپور در خصوص حاشیه نشینی در بوکان گفت: »در سطح این شهرستان ۱۱ روستای حریم شهر، با مشکلات حاشیه نشینی مواجه هستند که برنامه ها در راستای ساماندهی این مناطق با جدیت دنبال می شود و تنها راه ممکن، الحاق به محدوده مناطق خارج از محدوده این روستاهاست و انتظار داریم مسئولین استانی با توجه به تکمیل پرونده چهار روستا و در دست اقدام بودن روستاهای دیگر همراهی بیشتری داشته باشند».

در شهر بوکان ۴ منطقه با جمعیت بالای ۱۰ هزار نفر چسبیده به محدوده شهری نیز وجود دارد که در جهت الحاق به محدوده این ۴ منطقه مشکلاتی قانونی وجود دارد. تغییری در قانون اراضی زراعی، مانع الحاق چهار سکونتگاه غیر رسمی به محدوده شهر بوکان شده است و به گفته معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی برای حل این مشکل می توان باید از طریق جهاد کشاورزی اقدام کرد.

از سوی دیگر ادارات خدمات رسان با مشکلاتی چند در راستای ارائه خدمات به این 4 سکونتگاه به دلیل غیر رسمی بودنشان دست و پنجه نرم می کنند، اما سرپرست فرمانداری بوکان در تلاش است تا این موانع را برطرف کند.

خسروپور با اشاره به اینکه خدمات رسانی برای این ۴ منطقه در دستور کار فرمانداری قرار گرفته افزود: «بحث تامین آب در این ۴ منطقه به اتمام رسیده و اجرای فاضلاب دو منطقه اجرا و دو منطقه دیگر نیز در حال اجرا است و به زودی خدمات گاز در مناطق چهارگانه شروع می شود

فرماندار بوکان با اشاره به دو سکونتگاه غیر رسمی (شهرک دامداران و شهرک جوانان) در این شهر گفت: «برای این دو سکونتگاه پیشنهاد کدروستایی داده شده که با توجه به مشکل آمار جمعیتی شهرک جوانان و توقف روند اداری و در ادامه مساعدت سازمان مدیریت و برنامه ریزی و پیگیری جدی استانداری امیدواریم به زودی پرونده این دو منطقه به هیات محترم دولت جهت تایید ارسال شود. در هر حال لازم است مشکل تامین آب سالم این دو منطقه به علت اینکه سلامت مردم در خطر است، برطرف شود» .

در این جلسه معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی برای برون رفت از وضعیت فعلی حاشیه نشینی در بوکان، ساخت و ساز قانونی و تشویق مردم به سکونت در شهر سیمینه که در 15 کیلومتری شهر بوکان قرار دارد، را پیشنهاد کرد.