انتشار:  چهارشنبه 5 تیر 1398  ::  17:15

سرویس اقلیم کردستان

سازمان مهاجرت و پناهندگان اقلیم کردستان:

150 شهروند عراقی در زندان‌های ترکیه هستند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- سازمان امور مهاجرت و پناهندگان اقلیم کردستان، اعلام کرد که 150 شهروند این کشور طی تلاش برای  مهاجرت به اروپا در ترکیه دستگیر و زندانی شده اند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری آوینه، کورده یشار، اعلام کرد که 150 پناهجوی عراقی در تلاش برای مهاجرت به اروپا از طریق ترکیه، در این کشور دستگیر و زندانی شده اند.

نماینده سازمان مهاجرت و پناهندگان اقلیم کردستان در ترکیه افزود این افراد که شهروندانی از اهالی اربیل، سلیمانیه و رانیه اقلیم نیز میان آنان هستند، خواستار کمک نهادهای مربوطه در عراق و اقلیم، برای آزادی خود از زندان و بازگشت به عراق، شده اند.

وی همچنین گفت که سفارت ترکیه در عراق به دلیل فشارهای موجود هیچ گونه اقدامی را برای رسیدگی به وضعیت این شهروندان زندانی و آزادی آنان انجام نداده است.

در همین حال آری جلال رئیس سازمان مهاجرت و پناهندگان اقلیم نیز به آوینه گفت که به دلیل بازگشت نماینده این سازمان به ترکیه برای شرکت در مراسم و مناسبت های روز جهانی پناهندگان، فشارهای بسیاری بر پناهندگان عراقی در ترکیه اعمال شده و طی روزهای آینده این سازمان با حضور در ترکیه تمام تلاش خود را برای آزادی پناهجویان عراق و اقلیم، انجام می دهد.

وی پیشتر اعلام کرده بود که طی 5 سال گذشته بیش از نیم میلیون از شهروندان عراقی، با مهاجرت به 32 کشور جهان درخواست پناهندگی به این کشورها را داده و از سال 2015 الی 2019 میلادی تعداد 203 شهروند عراقی جان خود را در راه مهاجرت از دست داده و 166 تن نیز مفقودالاثر شده اند.