انتشار:  چهارشنبه 5 تیر 1398  ::  16:15

سرویس اقلیم کردستان

یکی از رسانه‌های اقلیم کردستان گزارش داد؛

نامه هشدارآمیز پ.ک.ک به نچیروان بارزانی

سرویس عراق و اقلیم کردستان – یکی از رسانه های اقلیم کردستان در گزارشی ضمن آشکار ساختن تشدید اختلافات و تنش در روابط میان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و حزب دمکرات کردستان (پارتی)، از ارسال نامه ای هشدار آمیز از سوی پ.ک.ک به رئیس اقلیم کردستان خبر داد.

به گزارش کردپرس، سایت روزنامه آژانس چاپ اقلیم کردستان عراق گزارش داد: اختلافات میان حزب دمکرات کردستان (پارتی) و حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) تشدید شده است، چهار کادر پارتی به اتهام جاسوسی از سوی پ.ک.ک بازداشت شده اند و نامه ای هشدار آمیز نیز از سوی این حزب برای نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان ارسال شده است و در مقابل پارتی اقدام انجام شده از سوی کادرهای این حزب را اقدامی خودسرانه عنوان کرده است.

بر اساس این گزارش و به نقل از منابعی در پ.ک.ک این حزب ماه گذشته چهار کادر پارتی را در منطقه بارزان و بادینان به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه (میت) دستگیر کرده اند.

بنا به اظهارات منبعی در حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در چند منطقه برادوست و شیروانی در منطقه بادینان از جمله روستاهای هلانه و کانی ماسی، نیروهای پیشمرگ پارتی از چند منطقه خارج شده و این مناطق را تحویل نیروهای نظامی ترکیه داده اند تا در آن ها پادگان نظامی ایجاد کنند.

بریتان چیا یکی از فرماندهان نیروهای نظامی پ.ک.ک در بادینان در این باره اظهار داشت: پارتی علیه ما (پ.ک.ک) با ارتش ترکیه همکاری می کند. این اقدام نیز اعلام جنگی مشترک علیه نیروهای نظامی ما است. در چنین حالتی ما تفاوتی میان نیروهای نظامی ارتش ترکیه و کادرها و پیشمرگان پارتی قائل نخواهیم شد.

این فرمانده پ.ک.ک اشاره کرد که رهبران پارتی را در جریان همکاری ها با ارتش ترکیه قرار داده و هشدار داده اند که اگر نیروی پیشمرگ یا هر کس دیگری با ارتش ترکیه همکاری کند و یا به آن ها اطلاعات بدهد، با اقدامات نظامی پ.ک.ک مواجه خواهند شد.

بر اساس این گزارش تنش ها میان پ.ک.ک و پارتی چنان تشدید شده است که رهبران پ.ک.ک نامه ای هشدارآمیز برای نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان ارسال داشته  و درخواست کرده اند که نیروهای پیشمرگ و کادرهای پارتی همکاری ها با ارتش ترکیه را متوقف کنند .

پ.ک.ک برای اثبات اتهامات خود به پارتی اسناد و مدارک و همچنین مدارک هویتی و تمامی اطلاعات مربوط به محل فعالیت کادرهای پارتی و اعضای میت را که با هم دستگیر شده اند، پیوست نامه ارسالی به بارزانی کرده اند.

از سوی دیگر، پ.ک.ک نامه دیگری را هم برای مسعود بارزانی رهبر پارتی ارسال کرده و در آن خواستار در پیش گرفتن رویکرد و سیاست ملی از سوی پارتی و عدم همکاری این حزب با ارتش و  نیروهای امنیتی ترکیه شده است.

بر اساس این گزارش، پارتی به نامه پ.ک.ک پاسخ داده است و در آن تأکید شده است که این حزب به هیچ عنوان با ارتش ترکیه همکاری نداشته است و هر کس دست به چنین اقدامی زده باشد به صورت خودسرانه بوده و چنین اقداماتی مواضع و رویکرد پارتی نیست.

 پارتی همچنین از پ.ک.ک درخواست کرده است که بهانه به دست ترکیه ندهند و مراعات وضعیت کنونی اقلیم کردستان را بکنند.

این حزب ضمن ابراز نگرانی از دستگیری کادرهایش از سوی پ.ک.ک تأکید کرده است هر شخصی که از سوی پ.ک.ک متهم می شود باید این حزب قبل از انجام هر اقدامی، دولت اقلیم کردستان را مطلع کند تا موضوع از طریق دادگاه های اقلیم و در روندی قانونی پیگیری شود.

 شایان ذکر است که اخیراً  مراد کاراییلان از رهبران پ.ک.ک و فرمانده یگان های مدافع خلق HPG در مصاحبه ای با ارگان رسانه ای این حزب اعلام کرد در اقلیم کردستان همکاری های اطلاعاتی و جاسوسی با ارتش ترکیه در جریان است.

 وی، وضعیت کنونی را حساس و همکاری با ارتش ترکیه از سوی برخی احزاب و اشخاص در اقلیم کردستان را خطرناک و اشتباهی بسیار بزرگ که به منافع کردها ضربه وارد می کند، توصیف کرد و خواستار پایان فوری آن شد.

هم زمان دوران کالکان یکی دیگر از رهبران پ.ک.ک هشدار داد که اگر پارتی همچون سال 1997علیه نیروهای پ.ک.ک  با ترکیه توافق کند؛ جنگ آغاز خواهد شد.

در مقابل اظهارات رهبران پ.ک.ک و اتهامات به پارتی مبنی بر همکاری نظامی و اطلاعاتی با ترکیه، یکی از رهبران این حزب ضمن رد این اتهامات تأکید کرد که پ.ک.ک بهانه به دست ترکیه می دهد تا نیروهای خود را به اقلیم کردستان اعزام کند و این نیز موجب وارد آورد خسارت به مردم اقلیم می شود.

 علی عونی به آژانس گفت: این اتهامات هیچ اصل و اساسی ندارد. پارتی نمی خواهد پ.ک.ک و ارتش ترکیه جنگ خود را به خاک اقلیم کردستان بکشانند. پارتی از این که با سربازهای ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک همکاری داشته باشد، چه نفعی خواهد برد. این ها اتهاماتی نامشروع علیه پارتی و کادرهای این حزب است.