انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  09:58

سرویس اقلیم کردستان

حضور اتحادیه‌ میهنی در کابینه‌ مسرور بارزانی در هاله‌ ای از ابهام

سرویس عراق و اقلیم کردستان -  اتحادیه‌ میهنی تاکید دارد که‌ در موضوع حضور یا عدم حضور این حزب در دولت جدید اقلیم کردستان، توپ در میدان حزب دمکرات است و آن هم تحقق مطالبات در ارتباط با استان کرکوک می باشد.

به‌ گزارش کردپرس، مسئله‌ کرکوک و انتخاب استاندار جدید برای این استان مورد مناقشه، هنوز هم گره‌ کور تشکیل دولت جدید در اقلیم کردستان عراق می باشد و اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) تاکید دارد که‌ بدون تحقق مطالباتش در این موضوع، حاضر به‌ حضور در دولت جدید نیست.

نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان، چهارشنبه 22 خرداد/ 12 ژوئن طی مراسمی رسمی و با حضور والا فرید رئیس پارلمان کردستان، مسرور بارزانی نامزد حزب دمکرات (پارتی) را مامور تشکیل کابینه دولت جدید اقلیم کرد.

مسرور بارزانی که‌ هفته‌ گذشته‌ گفتگوهای تشکیل کابینه‌ را در سلیمانیه‌ و اربیل آغاز کرد هم اکنون منتظر احزاب سیاسی برای ارائه‌ لیست نامزدهای پیشنهادی برای حضور در کابینه‌ جدید است.

تاکنون سه‌ حزب، ضمن نهایی کردن لیست وزرای پیشنهادی خود برای شرکت در دولت ائتلافی، آن را به‌ نخست وزیر ارائه‌ داده‌ اند، اما هنوز هم شرکت یا عدم شرکت یکیتی در این دولت در هاله‌ ای از ابهام است.

بر اساس گزارش ها، نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان، پیش از آغاز ماه آینده میلادی اعضای نخستین کابینه دولت خود را به پارلمان اقلیم معرفی خواهد کرد.

تعطیلات فصل کنونی قانونگذاری پارلمان کردستان دوشنبه هفته آینده 10 تیر آغاز می شود و به همین دلیل نیز نخست وزیر مامور تشکیل دولت تلاش خواهد کرد 29 یا 30 ژون جاری (شنبه یا یک شنبه هفته آینده) اعضای کابینه خود را به پارلمان معرفی کند.

یکی  از اعضای رهبری یکیتی حضور حزب متبوعش در کابینه‌ مسرور بارزانی را منوط به‌ اجریی کردن دو مطالبه‌ این حزب در ارتباط با کرکوک از سوی  مسرور بارزانی دانست.

فرید اسه‌ سرد، تاکید کرد: تصمیم نهایی شورای رهبری یکیتی، حضور در کابینه‌ است، اما تحقق این امر مشروط است. اول آن که‌ پارتی باید با انتخاب یکی از نامزدهای یکیتی برای تصدی استاندار کرکوک موافقت کند و از سوی دیگر، نشست شورای استانی کرکوک با حضور نمایندگان پارتی برای انتخاب استاندار جدید برگزار شود.

وی با اشاره‌ به‌ این که‌ یکیتی به‌ دنبال ارائه‌ تضمین از سوی پارتی برای تحقق این دو شرط می باشد، نشست شورای استانی برای انتخاب استاندار جدید کرکوک وابسته‌ به‌ یکیتی پس از تشکیل کابینه‌ را امری طبیعی دانست و گفت: در صورت تحقق دو شرط تعیین شده‌ از سوی پارتی در ارتباط با کرکوک، یکیتی ظرف 48 ساعت لیست نامزدهای پیشنهادی خود برای حضور در کابینه‌ را تقدیم مسرور بارزانی می کند.

عضو رهبری یکیتی، وجود اختلافات داخلی در این حزب در موضوع نهایی کردن نامزدها برای حضور در کابینه‌ جدید را به‌ شدت تکذیب کرد.

یکی دیگر از اعضای رهبری یکیتی که‌ درخواست کرده‌ است اشاره‌ ای به‌ نام وی نشود در گفتگو با شبکه‌ روداو اعلام کرده‌ است: طی روزهای اخیر یکیتی با هدف حل مسئله‌ کرکوک پیامی برای پارتی ارسال کرده‌ است تا بتوان بدون هیچ مشکلی و در زمان تعیین شده‌، روند رای اعتماد پارلمان به‌ کابینه‌ جدید در پارلمان به‌ صورت عادی و بدون هیچ مشکلی انجام شود. طی مدت اخیر، گفتگوهای دو حزب ادامه‌ داشته‌ است و خوشبین به‌ حل این مسئله‌ هستیم.

یکیتی لیستی شامل رزگار علی، رفعت عبدالله‌ و آسو مامند از اعضای دفتر سیاسی، خالد شوانی عضو رهبری، کاک رش صدیق عضو شورای استانی، روند ملا محمود معاون شاخه‌ کرکوک حزب، احمد عسکری عضو شورای استانی کرکوک، جمال طاهر رئیس پلیس پیشین کرکوک و عمر اینجه‌ معاون ریاست دانشگاه‌ کرکوک را برای تصدی استانداری کرکوک به‌ پارتی ارائه‌ داده‌ است اما این حزب تاکنون نام هیچ یک از این افراد را تایید نکرده‌ است.