انتشار:  سه‌شنبه 4 تیر 1398  ::  09:45

سرویس ترکیه

وزیر امور خارجه ترکیه:

علی رغم احتمال تحریم، ترکیه سامانه دفاع موشکی S-400 را خریداری کرده است

سرویس ترکیه - مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با انتقاد شدید از رفتار اخیر آمریکا در برخورد با موضوع خرید سامانه دفاع موشکی S-400 روسی توسط ترکیه عنوان کرد: تصمیم به هر گونه تحریمی هم گرفته شود ما سامانه دفاع موشکی S-400 را خریده ایم.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری Diken، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی با انتقاد شدید از رفتار اخیر آمریکا در برخورد با موضوع خرید سامانه دفاع موشکی S-400 روسی توسط ترکیه عنوان کرد: درک کردن رفتار آمریکا بسیار سخت است. ترکیه یک کشور آزاد و مستقل است. کشوری نیست که هر زمانی که آمریکا گفت "بخر" چیزی را خریداری کند. تصمیم به هر گونه تحریمی هم گرفته شود ما S-400 را خریداری کرده ایم. دیگر درباره زمان تحویل آن صحبت می کنیم نه موضوع خرید. بازگشت از این روند به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. ترکیه به این سامانه نیاز فوری دارد. از ناتو نیز این انتظار را نداریم که هر حمله ای که از سوی متفق ها صورت بگیرد از ترکیه محافظت کند. چه کسی پاتریوت ها را از مرزهایمان خارج کرد؟ ما برای تأمین امنیت خودمان مجبور به تهیه این جنگ افزار هستیم. با ترامپ صحبت کرده و به توافق می رسیم ولی از آمریکا صداهای مختلفی به گوش می آید.

وی در ادامه اظهارات خود با تأیید اخبار منتشر شده از کاخ سفید در خصوص دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اثنای نشست کشورهای G20 در ژاپن تصریح کرد: در این دیدار نه تنها موضوع S-400 بلکه موضوعات مختلفی مورد گفتگو قرار خواهد گرفت. کمیته مشترک ترکیه – آمریکا، تصمیم واشنگتن برای خروج از سوریه، منطقه امن در شمال سوریه، موضوع ادلب و ...

 

کد خبرنگار: 30102