انتشار:  دوشنبه 3 تیر 1398  ::  23:56

سرویس کردستان

بی تدبیری در حل یک مشکل؛

ادامه قطعی آب در «دلبران»/زخم سوءمدیریت در گذشته سر باز کرد

سرویس کردستان- قطعی آب شرب شهر دلبران در حالی همچنان میان تناقضات مسئولان ادامه دارد که این بار سخن از سوء مدیریت از قبل در به کارگیری مصالح نامناسب به میان آمده است.

به گزارش خبرنگار کردپرس، از روز پنجشنبه 23 خرداد تا کنون آب شرب شهر دلبران از توابع شهرستان قروه با افت فشار و قطعی مواجه شده است. گرچه رئیس امور آب و فاضلاب شهری قروه علت این مسئله را شکستگی لوله خط انتقال آب عنوان کرد و از رفع آن تا 27 خرداد گفت اما شواهد نشان می دهد نه تنها مشکل حل نشده بلکه همچنان ادامه دارد و آبرسانی به این منطقه با تانکر صورت می گیرد.

از یک طرف مسئولان علت شکستگی را نوسانات برق دانستند و گرچه شرکت توزیع برق استان و حتی شهرستان چنین چیزی را نادرست اعلام کردند اما اصرار متولیان امر بر این موضوع مقداری عجیب بود.

در واقع باید گفت اگر قطعی برق علت شکستگی لوله بود باید تمامی لوله های آبرسانی به بخش کشاورزی هم به این مشکل دچار شده و اثری از آن ها باقی نمی ماند چرا که مطابق اطلاعات موجود بیشترین قطعی برق مربوط به بخش کشاورزی است.

همچنین کارشناسان معتقدند علت اصلی شکستگی لوله خط انتقال آب دلبران نداشتن فشارشکن و فرسوده بودن آن است چرا که با وجود  تعمیر هم دوباره شکسته شده و به نظر می رسد دیگر قابل اصلاح نبوده و باید مسئولان آب و فاضلاب شهری فکری دیگر برای حل این معضل داشته باشند.

این وضعیت نابسامان و اختلاف نظر در خصوص علت شکستگی لوله آب ادامه داشت تا اینکه بالأخره فرماندار شهرستان قروه شامگاه یکشنبه سوم تیر ماه سال جاری در نشست شورای اداری به شدت از وضعیت رسیدگی به حل این معضل انتقاد کرده و ابراز شرمندگی در برابر مردم دلبران داشت.

به گفته «موحد امان اللهی» با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد مشکل شکستگی لوله آب در دلبران مربوط به نوسانات برق نیست و بلکه آنچه امروز گریبان مردم را گرفته به دلیل سوء مدیریت در گذشته است.

او با اشاره به اینکه در شرایط عادی مدیریت کردن هنر نیست، افزود: در حال حاضر چرا به خاطر همین سوء مدیریت‌ها که در گذشته پیش آمده باید شرمنده مردم باشیم به طوری که با وجود تأمین آب این منطقه نمی‌توان مشکل را حل کرد؟

«امان اللهی» در ادامه با صراحت اعلام کرد از بس مورادی را که اصل کار نبوده گفته شده و دقیق بررسی‌ها صورت نگرفته، مجموعه مدیران تبدیل به چوپان دروغ گو شده اند و در این راستا هرگونه کم کاری و سهل انگاری را نپذیرفته و عذر مدیری که پای کار نباشد را می‌خواهیم.

مطابق اظهارات فرماندار قروه بررسی ها نشان می دهد دلبران مشکل تأمین آب ندارد و با این وجود اینکه چرا بعد از گذشت 12 روز همچنان مردم در تگنا قرار دارند و با نبود آب دست و پنجه نرم می کنند معلوم نیست؟!

هرچند رئیس آب و فاضلاب شهری اعلام کرده بود که برای پر شدن مخزن آب حدود یک هفته نیاز است اما با گذشت همان یک هفته هم هنوز آب به مردم نرسیده و گویا تمامی پیش بینی ها اشتباه از آب درآمد.

این معضل در حالی ادامه دارد که گرمی هوا به شدت مردم دلبران را کلافه کرده و بی اعتمادی آنان را نسبت به مدیران بیشتر.

در این میان نماینده مردم قروه و دهگلان که همیشه برای کوچکترین مسئله بدون فوت وقت در مجلس به وزیر مرتبط تذکر می داد این بار در کمال تأسف بعد از گذشت 12 روز بالأخره بحث قطعی آب دلبران را به صحن مجلس برد و نامه تذکر به وزیر نیرو ارائه داد.

باید گفت تذکر نماینده هم نمی تواند درد و رنج این مدت مردم دلبران را جبران کند و به نظر می رسد تا زمانی که بسیاری از مسئولان شهر دلبران در قروه ساکن هستند و انچه مردم می کشند را حس نمی کنند نمی توان انتظار بهبود اوضاع را داشت چرا که باز هم مثل همیشه در این زمینه این تنها «شعار» است که خودنمایی می کند.