انتشار:  دوشنبه 3 تیر 1398  ::  23:53

سرویس جهان

پژوهشگر مسائل فراملی در مصاحبه با کردپرس:

کردها ضمن درک شرایط عبدالله اوجالان به نامزد اردوغان رای ندادند

سرویس جهان- پروفسور ابراهیم سیرکچی به کردپرس گفت: بیشتر کردهای ترکیه شرایط عبدالله اوجالان را که خواستار بی طرف ماندن کردها در انتخابات استانبول شده بود درک می کنند و ضمن درک این مسئله به نامزد اردوغان رای ندادند.

 

به گزارش کردپرس، برگزاری دوباره انتخابات شهرداری های ترکیه در کلان شهر استانبول به دلیل راضی نبودن حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از نتیجه انتخابات قبلی، از اتفاقات مهم روزهای اخیر بود. اردوغان امید داشت با توسل به کردها، اوجالان و هرچه دم دست داشت این بار نتیجه را عوض کند و بن علی یلدریم، نماینده وی به جای نامزد اپوزیسیون ترکیه به عنوان شهردار استانبول انتخاب شود.

اما نتیجه این انتخابات که حزب کردگرای دموکراتیک خلقها از نامزد اپوزیسیون حمایت کرد پیش بینی اردوغان را بر هم زد و بار دیگر ثابت کرد که کردها در انتخابات ترکیه نقش تعیین کننده دارند. اما چیزی که در این میان تعجب همان را بر انگیخت درخواست عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ.ک.ک از کردها برای بی طرف ماندن آنها در این انتخابات بود که معنی آن این است که اگر به اردوغان رای نمی دهند از اپوزیسیون هم حمایت نکنند.

خبرگزاری کردپرس به دلیل اهمیت این موضوعات با پروفسور ابراهیم سیرکچی، پژوهشگر مسائل فراملی و مدیر مرکز مدیریت و تجارت فراملی در دانشگاه ریجنت انگلیس مصاحبه کرد.

پروفسور سیرکچی در پاسخ به این سوال که چرا اوجالان از کردها خواست در انتخابات شهرداری استانبول بی طرف بمانند، به خبرگزاری کردپرس گفت: هیچ کس واقعا مطمئن نیست که منظور اوجالان این بوده که کردها باید از رای به اپوزیسیون خودداری کرده اما آنها این کار را نکرده باشند. اگر این طور باشد اوجالان حتما باید بر سر این موضوع و در مقابل آن از حزب حاکم عدالت و توسعه چیزی خواسته باشد اما به نظر می رسد که این طور نبوده است.

چیزی که روشن است رای کردها تاثیر زیادی بر پیروزی نامزد اپوزیسیون و بویژه حزب جمهوریخواه خلق یا CHP داشته است. از پروفسور ابراهیم سیرکچی سوال شد که اپوزیسیون ترکیه و حزب جمهوریخواه خلق در مقابل چه کاری می توانند برای کردهای ترکیه انجام دهند که دکتر سیرکچی در پاسخ به کردپرس گفت: به نظر من این انتخابات زمینه دیالوگ میان دو حزب دموکراتیک خلقها و جمهوریخواه خلق را فراهم کرد و اکنون این دو حزب آسانتر می توانند با هم کار کنند. با این حال، هیچ کس نباید انتظار داشته باشد که معجزه ای اتفاق بیفتد. جنگ در ترکیه بیش از حد طول کشیده است و رسیدن به صلح در آن کشور هم زمان زیادی را می طلبد.

استاد دانشگاه ریجنت درباره استفاده اردوغان از کردها و حتی عبدالله اوجالان برای پیروزی بر اپوزیسیون در انتخابات شهرداری استانبول ترکیه گفت: اردوغان از هر چیزی برای کسب پیروزی استفاده کرد اما حرکت کردها در راستای سیاست های حزب عدالت و توسعه ترکیه نبود و این سیاست ها خریداری نداشت. بیشتر کردها از وضعیت اوجالان آگاه بوده و آن را درک می کنند. آنها دمیرتاش را دوست دارند و به سیاست ها و بازیهای طرف سوم توجه نمی کنند.

از پروفسور سیرکچی سوال شد که در ترکیه گفته می شود که هر کس شهردار استانبول شود رییس جمهور یا نخست وزیر بعدی ترکیه خواهد شد، آیا امام اوغلو رییس جمهور بعدی ترکیه خواهد بود؟ پژوهشگر مسائل فراملی در پاسخ به کردپرس گفت: امام اغلو این مسئله را تکذیب می کند اما مطمئنا دست یابی به عالی ترین مقام اجرایی ترکیه آرزوی هر کسی در این کشور است. او موانع را برداشت و عالی ترین مقام {بعدی} خواهد ترکیه شد. او جریان اصلی در ترکیه را جذب کرد و این چیزی است که برای برنده شدن نیاز است.

دکتر سیرکچی درباره پیامدهای شکست اردوغان در انتخابات شهرداری استانبول گفت: بزرگترین پیامد این انتخابات بازگشت شجاعت است. مردم احساس می کنند که دیگر مجبور به کاری نیستند. احتمالا، حزب اردوغان در انتخابات بعدی فرو خواهد ریخت. این بدان معنی است که ترکیه ممکن است در چند سال آینده به سمت در پیش گرفتن سیاست های توسعه گرایانه حرکت کند.

کد خبرنگار: 40101