انتشار:  دوشنبه 3 تیر 1398  ::  23:02

سرویس ترکیه

مهمترین تحولات روز دوشنبه 3/4/1398 در ترکیه

  • برندگان و بازندگان انتخابات مجدد شهرداری استانبول

کردها در انتخابات استانبول دو بار نقش تعیین کنندۀ خود را در عرصۀ سیاست ترکیه اثبات کردند. این امر کردها را به اقلیتی ارزشمند در این کشور تبدیل می کند تا هر طرفی خود را ناچار بداند که آنها را در نظر بگیرد و برای جذب آرای آنها تلاش کند. به این ترتیب کردها می توانند فرصتی برای صلح در ترکیه فراهم کنند.

  • تکرار انتخابات استانبول یک اشتباه بزرگ سیاسی بود

کاهش آراء ییلدریم از 4 میلیون و 156 هزار و 36 رای به 3 میلیون و 921 هزار و 201 رای در عرض 3 ماه نشان دهنده آن است که نه تنها تغییر زبان آک پارتی در ارتباط با کردها برای بازگرداندن آن 200 هزار کرد طرفدار خود به پای صندوق های رای با شکست همراه بوده بلکه کسانی که در 31 مارس به این حزب و نامزدش رای داده بودند اقدام به روی گردانی از این حزب کرده اند.

  • اولین اظهارات اردوغان بعد از اعلام نتایج انتخابات استانبول: اراده ملی یک بار دیگر تجلی پیدا کرده است؛ به امام اوغلو تبریک می گویم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در پی شکست نامزد حزبش در انتخابات شهردرای کلانشهر استانبول در اولین اظهارات خود در خصوص نتایج به دست آمده در این انتخابات گفت: اراده ملی یک بار دیگر تجلی پیدا کرده است؛ به امام اوغلو تبریک می گویم.

  • سخنرانی بالکنی امام اوغلو: دیگر در استانبول مفهوم اقلیت وجود نخواهد داشت

اکرم امام اوغلو، شهردار کلانشهر استانبول در پی پیروزی در انتخابات مجدد استانبول در منطقه بیلیک دوزو استانبول با استقبال بیشمار مردم این شهر در سخرانی بالکنی خود گفت: دیگر در این شهر مفهوم اقلیت وجود نخواهد داشت.

  • سزایی تملی: زمان تدوین قانون اساسی دموکراتیک ترکیه فرا رسیده است

سزایی تملی، رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در پی اعلام نتایج انتخابات مجدد استانبول با حضور در مرکز حزب طی اظهاراتی به خبرنگاران گفت: زمان تدوین قانون اساسی دموکراتیک ترکیه فرا رسیده است.

  • تشکر قلیچدار اوغلو از HDP؛ نوید بخش تغییر در جایگاه کردها

کمال قلیچدار اوغلو به عنوان رئیس حزب پیروز انتخابات در یک سخنرانی بالکنی در اظهاراتی برای اولین بار از مواضع HDP و هواداران این حزب در انتخابات شهرداری استانبول تشکر کرد.

  • اعزام کماندوهای ارتش ترکیه به مرز سوریه

ارتش ترکیه با تشکیل کاروان نظامی که از پادگان های مختلف ترکیه گردهم آمده اند 20 خودروی زرهی نفربر به همراه کماندوهای ارتش ترکیه را به منطقه مرزی ریحانلی در استان ختای اعزام کرده است.

  • تابلوd کردی ورودی شهر بیتلیس بار دیگر نصب شد

تابلوی کردی خوش آمد گویی ورودی شهر بیتلیس که در پی پیروزی نامزد حزب عدالت و توسعه (AKP) در انتخابات شهرداری این شهر و به دستور وی برداشته شده بود در پی برخی واکنش های مختلف یک بار دیگر در جای قبلی خود نصب شد.

 

کد خبرنگار: 30102