انتشار:  دوشنبه 3 تیر 1398  ::  16:56

سرویس کردستان

خطر در کمین از بین رفتن بافت تاریخی اورامان

سرویس کردستان- ساخت و سازهای غیرمجاز در اورامان، ثبت جهانی این منطقه را به خطر انداخته است چرا که بافت تاریخی آن دست خوش تغییراتی شده است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، جاذبه های طبیعی و معماری اورامان که بخشی از آن در کردستان و بخشی دیگر در کرمانشاه واقع شده است آن را به یک منطقه جذاب گردشگری تبدیل کرده است که هر ساله گردشگران بسیاری از داخل و خارج از ایران، از این منطقه دیدن می‌کنند

معماری پلکانیو خانه‌های دیدنی آن، اورامان  را به شکل هرم‌گونه درآورده است که در راس این هرم قلعه‌ای باستانی قرار دارد و این معماری به شکلی است که حیاط هر خانه پشت بام خانه‌ای دیگر است. لباس، زبان، هنر، صنایع دستی و تاریخ، فرهنگ و طبیعت همه و همه از ظرفیت های عظیم این منطقه است که می تواند به عنوان یک منطقه بکر در یونسکو به ثبت برسد. بر همین اساس زمزمه ثبت جهانی اورامان از سه سال پیش مطرح شد و تلاش دست اندرکاران میراث فرهنگی بر این است که این منطقه را در سازمان یونسکو به ثبت برسانند.  اما این روزها ساخت و ساز غیرمجاز در این منطقه عامل نگرانی میراث فرهنگی شده است که ممکن است در ثبت جهانی این منطقه بکر و فوق العاده خلل ایجاد کند. به طوریکه مدیرکل میراث فرهنگی در این باره گفته است: اگر مجدد پرونده منظر فرهنگی منطقه اورامانات برای ثبت ارسال شود بطور قاطع می توان گفت اگر فقط اورامان تخت را مدنظر قرار دهند، از ثبت خارج می شود چرا که بافت این منطقه دست خوش تغییراتی شده است.

اداره کل میراث فرهنگی کردستان اعلام کرده متولی ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه اورامان نیست و به سایر دستگاه‌ها از جمله شهرداری مرتبط است. به گفته محسن علوی، در اورامان تخت كه بیشترین مشكل را در رابطه با ساخت و سازهای خارج از ضابطه داریم از سه سال پیش كمترین همكاری از طرف شهرداری این شهر در این ارتباط صورت گرفته استشهرداری صرفا برای گرفتن عوارض، مجوز هر ساخت و سازی را داده و این همكاری نكردن موجب شده بافت آنجا در مقطعی دست خوش تغییراتی شود

با وجود آنکه، ثبت جهانی  اورامان همواره مطالبه مردم این خطه بوده و به گفته معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی این منطقه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما نه تنها این کار به تعویق افتاده بلکه شهرداری نیز با دادن مجوزهایی برای ساخت و ساز در حال کارشکنی و ایجاد مانع برای ثبت آن است. بنابراین تا دیر نشده بهتر است شهرداری مانع ساخت و سازهای غیرمجاز این منطقه شود و به جای مانع تراشی، راه را برای ثبت جهانی آن هموار کند.