انتشار:  دوشنبه 3 تیر 1398  ::  13:48

سرویس اقلیم کردستان

بارزانی و عبدالمهدی توافق «به صفر رساندن تنش» را امضا کرده‌ اند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رئیس اقلیم کردستان و نخست وزیر عراق، توافق «به صفر رساندن تنش» میان اربیل و بغداد را امضا کرده‌ اند.

به‌ گزارش کردپرس به‌ نقل از شارپرس یکی از نمایندگان حزب دمکرات کردستان (پارتی) خبر از امضای توافقی میان نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق برای پایان دادان به‌ اختلافات و تنش ها میان اربیل و بغداد داده‌ است.

بشار کیکی در گفتگو با المعلومه‌ اظهار کرد: توافقنامه‌ امضا شده‌ میان بارزانی و عبدالمهدی برای تشکیل چند کمیته‌ مشترک میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق برای به‌ صفر رساندن تنش ها و پایان دادن به‌ موارد اختلافی است.

این نماینده‌ کُرد مجلس عراق بدون اشاره‌ به‌ جزئیات بیشتر، سفر اخیر نچیروان بارزانی به‌ بغداد را موفقیت آمیز و دارای دستاوردهای بزرگ توصیف کرده‌ است.

وی، مهم ترین موارد اختلافی میان اقلیم کردستان را حقوق کارمندان اقلیم، صادرات نفت و مناطق مورد مناقشه‌ اعلام و تاکید کرد همه‌ موارد مذکور با مبنا و اساس قرار دادن قانون اساسی و از طریق کمیته‌ های مشترک حل و فصل خواهند شد.

نچیروان بارزانی برای نخستین بار از زمان تصدی منصب ریاست اقلیم کردستان پنج شنبه هفته‌ گذشته‌ وارد شهر بغداد شد و پس از آن نیز با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهور و محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان عراق دیدار کرد.

در این دیدارها طرفین بر تمایل خود برای حل و فصل اختلافات و مشکلات حل نشده و لزوم تقویت روابط دو جانبه تاکید کردند.

رئیس اقلیم کردستان پس از این دیدارها و در جریان سفر به‌ ترکیه‌ در گفتگو با خبرگزاری آناتولی، در خصوص مشکلات و اختلافات میان اربیل و بغداد، از جمله موضوع تحویل نفت اقلیم به دولت مرکزی، در ازای دریافت سهم بودجه، گفت که هیچ مانعی برای تحویل روزانه 250هزار بشکه نفت اقلیم به بغداد نمی بیند و عملی شدن این امر مستلزم گفتگو و مذاکرات بیشتری میان اربیل و بغداد است و باید جنبه های حقوقی و قانونی این مسئله نیز حل شوند، چرا که اقلیم پس از قطع بودجه از سوی بغداد، با مبالغ بسیار زیاد بدهی خارجی روبروست  و در همین رابطه وی پیش از سفر به ترکیه در بغداد با مقامات عراقی گفتگو کرده است.

بارزانی تأکید کرد باید همه مسائل مورد اختلاف میان اربیل و بغداد از طریق توافق حل شوند و اقلیم برای رسیدن به راه حلی مشترک از دولت مرکزی حمایت می کند و در حال حاضر روابط فی مابین نسبت به گذشته بسیار بهتر است.