انتشار:  دوشنبه 3 تیر 1398  ::  12:03

سرویس جهان

اندیشکده نشنال اینترست:

مسئله کردها از عوامل اصلی دور شدن ترکیه از آمریکا است

سرویس جهان- اندیشکده نشنال اینترست آمریکا با اشاره به تاکید ترکیه بر خرید سیستم دفاعی اس 400 از روسیه علیرغم فشارهای آمریکا نوشت: مسئله حمایت آمریکا از کردها از عوامل اصلی دور شدن آنکارا از واشنگتن است.

 

به گزارش کردپرس، با وجود فشارهای شدید آمریکا بر ترکیه در مسئله خرید سیستم های دفاعی اس 400 از روسیه، آنکارا همچنان بر تحویل گرفتن این سیستم در آینده ای نزدیک اصرار دارد. این در حالی است که ترکیه علاوه بر تهدید تحریم ترکیه، عدم تحویل هواپیماهای جنگنده اف 35 را نیز در دستور کار دارد.

اندیشکده نشنال اینترست آمریکا در تحلیل پیرامون عوامل دور شدن ترکیه از آمریکا و نزدیک شدن آن به مسکو نوشته است مسئله کردها و حمایت آمریکا از کردهای سوریه از عوامل اصلی این مسئله است.

علی دمیرداش، استاد علوم سیاسی در این مقاله اشاره کرده است آمریکا از ایجاد منطقه خودگردان و نیمه مستقل کردی در شمال سوریه حمایت می کند و کمک های زیادی در اختیار کردهای این منطقه که کنترل شمال شرق سوریه را در کنترل دارند قرار داده است. این در حالی است که ترکیه این مسئله را تهدیدی برای امنیت ملی خود می داند و به همین دلیل به روسیه که نگرانی های امنیتی ترکیه را بهتر درک می کند نزدیک تر شده است.

وی با اشاره به حمایت های نظامی آمریکا از نیروهای کرد سوریه نوشت: این حمایت ها و تهدیدهای مکرر رئیس جمهور آمریکا علیه ترکیه نشان داده است که آمریکا حاضر است به آسانی ترکیه را قربانی ارتباط واشنگتن با یک عامل غیردولتی کند. ارتباط آمریکا با کردهای سوریه بیشترین آسیب را به رابطه آمریکا و ترکیه زده است.

این کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به مطالب رسانه های ترکیه می گوید: در ترکیه این موضوع به چشم می خورد که با توجه به این که آمریکا سلاح های سنگینی در اختیار کردهای سوریه که ترکیه آنها را تروریست می خواند قرار داده است، می توان این طور نتیجه گرفت که آمریکا همین الان هم با ترکیه در حال جنگ است. وی به این مطلب اشاره کرده که نیروهای کرد سوریه از موشک های تاو آمریکا علیه نیروهای ترکیه استفاده کرده اند. در ترکیه حتی بیم حمله مستقیم نظامی آمریکا به ترکیه در برخی رسانه های این کشور انعکاس یافته است.

دکتر علی دمیرداش در پایان مقاله اش پیرامون دلایل نزدیک شدن هرچه بیشتر ترکیه به روسیه و دورترشدن آن از آمریکا اشاره کرده است که ترکیه به روسیه در سوریه پیرامون رفع نگرانی های امنیتی اش که آمریکا به آن توجهی نکرده نیاز دارد. او اشاره کرده است که ترکیه تنها با کمک روسیه توانست در سال 2018 نیروهای کرد سوریه را از منطقه کردنشین عفرین در شمال غرب سوریه بیرون براند.

کد خبرنگار: 40101