انتشار:  سه‌شنبه 28 اسفند 1397  ::  21:04

سرویس ترکیه

مهمترین تحولات روز سه شنبه 28/12/1397 در ترکیه

  • دادگاه حقوق بشر اروپا درخواست ترکیه را برای واخواهی پرونده دمیرتاش پذیرفت

دادگاه حقوق بشر اروپا درخواست دولت ترکیه را برای واخواهی پرونده صلاح الدین دمیرتاش، رئیس مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، که در زندان به سر می برد پذیرفته است.

  • رئیس جمهور ترکیه: عملیات گسترده ای را با ایران علیه PKK ترتیب دادیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با اشاره به موضوع عملیات مشترک نظامی با ایران علیه PKK در مرزهای شرقی ترکیه گفت: خدا را شاکریم که این عملیات مشترک صورت گرفت. پیش از این نیز بوده است ولی این بار عملیات به صورت گسترده انجام شد.

  • رئیس حزب خوب: شمال عراق یک منطقه قدیمی متعلق به ترکمن ها است

مرال آکشنر، رئیس ملی گرای حزب خوب ترکیه در ادامه اظهارات ضد کردی خود این بار از شهر بالیک عسیر ترکیه در اظهاراتی عنوان کرد: شمال عراقی که شما از آن سخن می گویید جغرافیایی هزار ساله و متعلق به ترکمن ها است.

  • دستگیری سیاستمداران فرانسوی دعوت شده به جشن نوروز 2019 دیاربکر

دو تن از اعضای حزب کمونیست فرانسه که برای حضور در مراسم جشن نوروز 2019 به دیاربکر دعوت شده بودند، در فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول از سوی نیروهای پلیس فرودگاه دستگیر شدند.

  • رجب طیب اردوغان: لغو مجازات اعدام در ترکیه اشتباه بود

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی عنوان کرد: ما یک اشتباه کردیم و مجازات اعدام را برداشتیم. به نظر من این یک اقدام اشتباه بود.

  • دستگیری نامزد HDP در انتخابات شهرداری ها به همراه 7 تن دیگر از اعضای حزب

یوردان نور گوون نامزد حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در انتخابات شهرداری های ترکیه به همراه 7 تن درگیر از اعضای این حزب توسط نیروهای پلیس به اتهام تبلیغ برای گروه های تروریستی در استان بالیک عسیر ترکیه دستگیر شده اند.

  • وزیر کشور ترکیه: شهروندان کرد را از ترور نجات خواهیم داد

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی بار دیگر با اشاره به مسئله شمال سوریه و عملیات احتمالی ارتش ترکیه در شمال سوریه گفت: شهروندان کرد را از ترور نجات خواهیم داد.

 

کد خبرنگار: 30102