سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  سه‌شنبه 1 اسفند  ::  12:15

مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر:

تهدید تروریستی علیه ترکیه واقعیت ندارد / حکومت ترکیه از شهروندانش می ترسد

سرویس ترکیه- حکومت ترکیه به خاطر ترس از شهروندان رسانه ها را ساکت کرده و مانع رسیدن اطلاعات درست به مردم می شود. اروپا نیز به خاطر ترس از هجوم پناه جویان در مقابل فشار بر رسانه ها، احزاب اپوزیسیون و نهادهای حقوق بشری سکوت اختیار کرده است.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری احوال، کنت روث مدیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر در اظهاراتی دربارۀ حکومت فعلی ترکیه گفت ادعای تهدید تروریستی علیه ترکیه واقعیت ندارد و این حکومت به خاطر ترس از شهروندانش مانع رسیدن اطلاعات درست به آنها می شود.

روث گفت: «اگر حکومت به خودش اطمینان داشته باشد، و اگر آنچه تهدید تروریستی می نامند صحت داشته باشد، حکومت ترکیه آزادی رسانه ها را می پذیرفت.»

وی افزود: «اغلب تلویزیون ها را ساکت کرده اند، روزنامه ها عملاً در کنترل حکومت هستند، روزنامه نگاران زندانی شده اند. آنچه من می بینم این است که حکومت ترکیه نهایت تلاش خود را می کند تا اطلاعات به مردم نرسد.»

روث گفت رهبران اروپایی به خاطر بحران پناه جویان نتوانسته اند دربارۀ افزایش سانسور رسانه ها و فشار بر نهادهای حقوق بشری و اپوزیسیون سیاسی این کشور مواضع درست اتخاذ کنند.

وی دربارۀ کنترل حکومت بر سیستم قضایی گفت این وضعیت تازگی ندارد: «زمانی که [رئیس جمهور فعلی ترکیه رجب طیب] اردوغان و [فتح الله] گولن متحد بودند، تغییرات زیادی در سیستم قضایی به وجود آمد تا بتوانند ارتش ترکیه با به کنترل در آورند. سیستم قضایی برای حمایت از سیادت قانون مورد استفاده قرار نگرفته است، بلکه ابزاری شده است برای رفع خطر کسانی که به صورت سیاسی اقتدار اردوغان را تهدید می کنند.»

مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر از سکوت اروپا در قبال عملکرد حکومت ترکیه انتقاد کرد و گفت: «متأسفانه اروپا به خاطر توافق پناه جویان ترجیح می دهد ساکت بماند. اروپا برای جلوگیری از ورود پناه جویان بیشتر، در مقابل این فشار فوق العاده بر دموکراسی ترکیه سکوت سنگینی اختیار کرده است.»

 

کد خبرنگار: 30103