سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 30 بهمن  ::  19:18

عبدالله آکره یی مسئول روابط با جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان در مصاحبه با کردپرس خبر داد:

تدارک اربیل برای برگزاری کنفرانس مشترک اقتصادی با ایران

سرویس عراق و اقلیم کردستان - مسئول روابط با جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان عراق از برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم برای برگزاری کنفرانس اقتصادی مشترک میان اقلیم کردستان عراق و جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش کردپرس، در سفر نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به ایران در آخرین روز دی ماه 1396 و دیدار با مقامات ایرانی، طرفین تصمیم به گسترش روابط و مناسبات اقتصادی و بازرگانی فی مابین گرفتند. در خصوص اقدامات انجام شده در مدت زمانی که از انجام این سفر می گذرد، مسئول روابط با جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار کردپرس گفت: یکی از محورهای مهم گفتگوهای میان هیئت اقلیم کردستان به سرپرستی نیچروان بارزانی نخست وزیر با مقامات ایرانی این بود که مبادلات بازرگانی را در هر سه دروازه مرزی رسمی میان طرفین افزایش دهیم و مناسبات اقتصادی را تقویت کنیم. آن چه ما به عنوان دولت اقلیم کردستان در این باره انجام می دهیم این است که در اولین اقدام، مشغول انجام کارهای مقدماتی برای سفر نوزاد هادی استاندار اربیل به آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قبل از آغاز سال جدید شمسی هستیم.  

عبدالله آکره ‌یی با اشاره به این که دیدار قریب الوقوع نوزاد هادی استاندار اربیل مرکز اقلیم کردستان اولین دیدار وی با استاندارهای آذربایجان شرقی و غربی از زمانی که آغاز به کار کرده اند، محسوب می شود و این سفر می تواند زمینه آشنایی و رابطه بیشتر آن ها را مهیا نماید؛ مهم ترین محورهای این دیدارها را، فعال کردن دروازه های مرزی و افزایش مبادلات بازرگانی در آن ها، عنوان کرد.

وی افزود: از سوی دیگر، ما در دولت اقلیم کردستان و همچنین با همراهی اتاق های بازرگانی اربیل، سلیمانیه و دهوک، مشغول هماهنگی برای دعوت از استاندارهای کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه و اتاق های بازرگانی این استان ها و اتاق بازرگانی ایران به اربیل هستیم؛ تا بعد از عید نوروز یعنی نیمه دوم فروردین ماه 1397 به اقلیم کردستان سفر کرده و در کنفرانس اربیل برای بررسی راهکارها و برنامه ها، با هدف توسعه روابط اقتصادی و افزایش سطح مبادلات بازرگانی فی مابین، شرکت کنند.

مسئول روابط با جمهوری اسلامی ایران در اقلیم کردستان با اشاره به تصمیم دولت عراق و ابلاغ آن به استانداری سلیمانیه برای مسدود کردن دروازه های مرزی غیررسمی با ایران و انجام اقدامات برای رسمی شدن این دروازه های مرزی، گفت: پیش تر نیز در رابطه با دروازه های مرزی حاجی عمران و باشماق تا هنگامی که مقامات ایران و عراق بر سر رسمی شدن این دروازه ها به تفصیل گفتگو و توافق نکردند، این دروازه ها مرزی رسمی نشدند. بغداد به دنبال آن است تا با طرف ایرانی در خصوص ضرورت و لزوم رسمی شدن دیگر مرزها نیز گفتگو کنند، دولت مرکزی عراق وضعیت موجود و غیررسمی بودن این مرزها را نمی پسندد.