انتشار:  چهارشنبه 25 بهمن  ::  20:30

تاکید رهبر جدید حزب HDP بر خروج ترکیه از عفرین و بازگشت آشتی به ترکیه

سرویس جهان- پروین بولدان می گوید باید ترکیه دستاورد کردهای سوریه را بپذیرد و از ادامه جنگ در عفرین خودداری کند. وی همچنین خواستار بازگشت صلح میان کردها و دولت ترکیه شد.

به گزارش کردپرس، پروین بولدان رهبر مشترک حزب کردگرای دموکراتیک خلق ها که در کنگره اخیر حزبش به این سمت برگزیده شده خواستار توقف جنگ میان دولت ترکیه و کردها هم در سوریه و هم در ترکیه شد.

پروین بولدان که پس از برگزیده شدن به ریاست مشترک حزب HDP با اتهامات ترویستی از سوی دولت ترکیه مواجه شده به رویترز گفت: «ترکیه باید کنترل کردهای سوریه بر مناطقی از شمال سوریه و در مجاورت مرز خود را بپذیرد، به عملیات نظامی در عفرین پایان دهد و اختلافات خود با کردهای سوریه را از طریق گفتگو حل کند.»

وی افزود: «ترکیه باید دستاوردهای کردها در سورریه را قبول کند و از طریق گفتگو و توافق در صدد حل بحران باشد.»

بولدان درباره رویکرد ترکیه نسبت به کردها گفت: « دولت ترکیه علیه کردها نه تنها در ترکیه بلکه در همه جا اقدام می کند. دخالت ترکیه در زندگی کردهای سوریه که با سایر قومیت ها در صلح و آرامش زندگی می کنند قابل قبول نیست.»

پروین بولدان خواستار از سر گیری روند صلح میان کردها و دولت ترکیه شد که سه سال قبل به بن بست رسید. وی روند صلح ترکیه را نقطه عطفی در تاریخ ترکیه خواند.

رهبر مشترک حزب دموکراتیک خلقها گفت: « کشور ترکیه در طول دوران مذاکرات صلح در آن سه سال در صلح و آرامش و امید به سر برد. روند صلح امید را به ترکیه بازگرداند و ما باید این امید را زنده کنیم. تنها هدف ما پایان دادن به کشتارها است.»

وی در پایان گفت: « من علاوه بر فعالیت سیاسی، همواره برای پایان دادن به کشتار و درد و رنج مبارزه کرده ام. هیچ مادری نباید همسر و پسرانش را در کفن ببیند. این مسئله هم برای جنوب شرق ترکیه و هم جنوب غرب ترکیه صدق می کند و از نظر ما فرقی ندارد.»

کد خبرنگار: 40101