انتشار:  چهارشنبه 25 بهمن  ::  11:05

رهبر CHP نگران بهره برداری سیاسی و حزبی از جنگ عفرین است

سرویس ترکیه- قلیچدار اوغلو از حزبی سازی و بهره برداری سیاسی مقامات حزب عدالت و توسعه از عملیات نظامی ترکیه در عفرین انتقاد کرد و گفت این جنگ یک جنگ ملی است، نه یک جنگ حزبی.

به گزارش کردپرس به نقل از حریت، کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) مقامات حزب حاکم عدالت و توسعه را به خاطر سیاسی سازی و حزبی سازی حملۀ نظامی ارتش ترکیه به کانتون کردنشین عفرین، مورد انتقاد قرار داد.

قلیچدار اوغلو در نشست هفتگی نمایندگان CHP در پارلمان ترکیه گفت: «عملیات عفرین یک عملیات کشوری است، نه یک عملیات سیاسی.»

وی افزود: «این یک اقدام ملی است، نه یک اقدام حزبی. شما می خواهید یک اقدام ملی را به یک کار حزبی تبدیل کنید. این خیانت به ارتش و کشور است. من اجازه نمی دهم چنین چیزی روی دهد.»

رهبر CHP با بیان اینکه حزب وی از این عملیات برای «بقای کشور» حمایت کرده است، از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، به خاطر استفادۀ ابزاری از عملیات، انتقاد کرد.

لازم به ذکر است بشیاری از منتقدان و تحلیل گران داخلی و خارجی مسائل ترکیه معتقدند یکی از اهداف اردوغان از این عملیات جذب آرای ملی گرایان در سه انتخابات پیش رو، به ویژه انتخابات ریاست جمهوری است. همین مسأله موجب خشم احزاب اپوزیسیون ترکیه شده است.

قلیچدار اوغلو گفت: «این ارتش شما نیست که آنجا می جنگد، بلکه ارتش این ملت است. پسر من یک سرباز است و از وظیفۀ نظامی خود فرار نمی کند. پسر من برای فرار از خدمت سربازی گواهی پزشکی جور نکرد. حال از شما می پرسم، فرزندان شما چه کردند؟ کسی که فرزندانش را برای فرار از خدمت سربازی مخفی می کند، ادعا می کند میهن پرست است. یک مرد نامیهن پرست با زبانی پر طمطراق از ملی گرایی می گوید. او وطن پرست نیست.»

روز 12 فوریه اردوغان در انتقاد از مواضع CHP نسبت به عملیات عفرین گفته بود: «همه می خواهند به عفرین بروند غیر از تیم کمال [قلیچدار اوغلو].»

 

کد خبرنگار: 30103