انتشار:  چهارشنبه 25 بهمن  ::  09:10

شنگال جایی در طرح‌های بازسازی عراق ندارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- فرماندار پیشین شنگال دولت مرکزی عراق را به بی‌توجهی به منطقه جنگ‌زده شنگال متهم کرده و اعلام کرد که شنگال جایی در طرح‌های بازسازی مناطق جنگ‌زده عراق ندارد.

به گزارش کردپرس، محما خلیل در گفتگو با سایت رسمی حزب دمکرات کردستان گفت که علیرغم اینکه شنگال در مجلس عراق، رسماً به عنوان منطقه جنگ‌زده و ویران شناختە شده و خود وی با تیم های کارشناسی خسارات جنگ داعش را در شنگال ارزیابی کرده و مهدی علاق نایب رئیس مجلس عراق و نیز نهادها و مسئولین مربوطه در استان نینوا و شهر موصل را از این گزارش ها و وضعیت شنگال و نیاز آن به بازسازی و عمران مطلع کرده اند، اما آنان به شنگال توجهی نکرده و دولت عراق به دلیل کُرد بودن مردم شنگال اهمیتی به این منطقه نمی دهد.

فرماندار پیشین شنگال، با اشاره به اینکه بازسازی عمران شنگال به 7 میلیارد دلار بودجه نیاز دارد، افزود که در روزهای اخیر حیدر عبادی نخست وزیر عراق با مسئول بازسازی استان نینوا دیدار کرده و بر بازسازی مناطقی چون بعاج، تلعفر و ... تأکید کرده، اما هیچ نامی از شنگال نبرده و باوجود اینکه تمام دنیا می دانند که در حمله داعش شنگال ویران شده، اما جایی در طرح بازسازی عراق ندارد.

 مجلس عراق در 28 آوریل 2016 با اکثریت آرای نمایندگان، شنگال را که در سال 2014 به اشغال داعش درآمده بود، به عنوان منطقه جنگ‌زده و ویران شده معرفی کرد.