انتشار:  سه‌شنبه 24 بهمن  ::  20:45

واکنش وزیر امور خارجۀ ترکیه به اظهارات همتای آمریکاییش:

ترکیه خواهان اقدامات عملی آمریکا است / ترکیه دیگر آمریکا را دوست خود نمی داند

سرویس ترکیه- چاوش اوغلو در واکنش به اظهارات تیلرسون گفت آمریکا باید به حمایت خود از YPG پایان دهد و دیگر ترکیه را فریب ندهد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاوش‌اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه در واکنش به اظهارات رکس تیلرسون وزیر امور خارجۀ ایالات متحده که گفته بود کشورش از نگرانی های امنیتی ترکیه آگاه است، سخن گفتن را کافی ندانست و اعلام کرد ترکیه خواهان عمل آمریکا است.

چاوش اوغلو دربارۀ رویکرد واشنگتن در قبال آنکارا گفت: «آنها در سخنان امروزشان چند شاخه گل به سوی ترکیه پرتاب کردند. تیلرسون گفت نگرانی های ترکیه را درک می کند. نمایندۀ ویژۀ [رئیس جمهور ایالات متحده دونالد] ترامپ در امور مبارزه با [دولت اسلامی عراق و شام] داعش نیز گفت که ترکیه در مبارزه با داعش اقدامات بسیاری انجام داده است. ما به جای سخن خواهان عمل آمریکا هستیم. با این گونه اظهارات فریب نمی خوریم.»

تیلرسون در اظهارات امروز خود همچنین گفته بود ایالات متحده به حضور نظامی خود در سوریه تا زمانی که لازم باشد ادامه خواهد داد و همچنان نیروهای امنیتی محلی را آموزش خواهد داد. روز گذشته وزارت دفاع ایالات متحده نیز اعلام کرد بودجه ای 550 میلیون دلاری برای کردهای سوریه اختصاص داده است. به این دلایل مقامات ترکیه از مواضع ایالات متحده نسبت به ترکیه و کردهای سوریه انتقاد کردند.

چاوش اوغلو گفت: «وعده های آمریکا عملی نشد. تحمل ما دیگر تمام شده است. ملت ترکیه دیگر ایالات متحده را به عنوان دوست خود نمی داند. اقدامات آمریکا به این وضعیت دامن زده است. تلاش کردیم از راه های درست، صادقانه و دیپلماتیک در روابط با آمریکا استفاده کنیم. این دیپلماسی نیز باید نتیجه بدهد. اظهارات دیگر معنای خود را از دست داده اند. در ایالات متحده اختلاف نظرهایی وجود دارد. این مسائل در سفر تیلرسون به ترکیه بررسی خواهد شد. دو گزینه باقی مانده است؛ یا روابط ما با آمریکا بهبود می یابد و یا تماماً تیره خواهد شد. البته تلاش ما در راستای بهبود روابط خواهد بود. موضع کشوری که رهبری ائتلاف مبارزه با داعش را برعهده دارد را نباید این گونه باشد.»

وزیر امور خارجۀ ترکیه یک بار دیگر از ایالات متحده خواست از حمایت یگان های مدافع خلق (YPG) دست بردارد. وی گفت: «می خواهید دولت جدیدی تشکیل دهید؟ هدفتان تجزیه سوریه است یا ترکیه؟ در این موارد صادق باشید. ترکیه از آمریکا می خواهد تا ارتباطش با YPG را قطع کند و آنها را از منبج خارج کند. آمریکا باید تصمیم بگیرد که دوست گروه تروریستی دوستش یا ترکیه.»

 

کد خبرنگار: 30103