سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  18:40   

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان :

ضرورت شناسايي افراد متخلف در بروز آتش سوزی

سرویس کردستان- رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: افراد متخلف در بروز آتش سوزی ها باید شناسایی و در اسرع وقت به مراجع قضایی معرفی شوند.

به گزارش کُرد پرس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، خالد جعفری در دومین جلسه کارگروه تخصصی خشکسالی، سرما زدگی و مخاطرات بخش کشاورزی که باحضور مدیرکل بحران استانداری کردستان، مدیرکل دامپزشکی استان، نماینده بانکهای عامل و معاونین ستادی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان برگزارشد اظهار کرد :مشارکت مردم، سمنها و تشکلهای مردمی درپیشگیری و  اطفاء حریق مراتع و جنگلهای استان کردستان بسیار مهم و تاثیر گذار است.

وی افزود: باتوجه به بارندگی های سالجاری و پیش بینی آتش سوزی زمینه پای کار بودن عوامل دولتی و خصوصی را فراهم کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: منابع طبیعی به تنهایی نمی تواند در راستای پیشگیری و اطفاء حریق اقدام نماید براین اساس باید  کلیه دستگاهها  در اطفاء حریق مشارکت داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل وجود  مناطق  صعب العبور  مشارکت مردم در اطفاء حریق بسیار مهم و تاثیرگذار است این امر مستلزم آموزش  نیروی متخصص است که باید از اقدامات اولویت دار اجرایی شود.

جعفری تأکید کرد: با شناسایی مواردی که سبب ایجاد آتش سوزی می شود از وارد آمدن  آسیب جدی به  محیط زیست و منابع طبیعی جلوگیری به عمل آید.

وی در ادامه با اشاره به  افرادی که سال گذشته در اطفاء حریق فوت شدند اظهار داشت: مردم بیشتر از دستگاهای دولتی، دغدغه بروز آتش سوزی در مراتع و جنگلهای استان را دارند و این یک نقطه قوت در پیشگیری و اطفاء حریق است.

وی یاداورشد: از یک میلیون و 700هزار هکتار جنگل و مراتع استان کردستان 800 تا 850 هزار هکتار مراتع درجه یک و دو است که حفظ و نگهداری از این ظرفیت باید به عنوان یک اولویت مهم مد نظر باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در بخش دوم سخنان خود از وجود 3میلیون واحد دامی صنعتي و نیمه صنعتی با 80هزار بهره بردار خبر داد و گفت: دقت در نگهداری و اجرای اقدامات بهداشتی به ویژه واکسیناسیون بسیار مهم است و باید بهره برداران این حوزه برای اجرای اقدامات واکسیناسیون تشویق و ترغیب شوند.

به گفته وی :استان کردستان یکی از استان های مطرح در صادرات دام است که توجه به رعایت بهداشت انجام اقدامات  واکسن برای پیشگیری از هرگونه بیماری لازم و ضروری است.

جعفری  عنوان کرد:انجام بیمه اجباری طیور اقدامی شایسته است که می تواند 15هزار قطعه طیور بومی و 750واحدمرغداری گوشتی را تحت پوشش قرار داده و دغدغه بروز هرگونه خسارت را کاهش دهد.