سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 23 مرداد 1398  ::  18:34   

جرم زدایی و قضازدایی در دستور کار دستگاه قضا است

سرویس کردستان- دادستان انتظامی قضات کشور گفت: یکی از اولویت های مهم و ضروری که در دستور کار دستگاه قضا گرفته بحث جرم زدایی و قضازدایی در جامعه است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس و به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد موحدی روز چهارشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد اظهار داشت: با حضور آیت الله رئیسی به عنوان رئیس دستگاه قضایی کشور برنامه های مهمی در دستور کار ایشان در این حوزه قرار گرفته است.

وی افزود: یکی از کارهای مهم رئیس دستگاه قضا بحث اصلاح فرایند دادرسی است موضوعی که بسیار مهم و خواست همه مردم است، یعنی وقتی کسی به دستگاه قضایی مراجعه می کند در صورتی که خواسته اش به حق باشد، این حق را دارد که زود به حق خودش برسد و گرفتار اطاله دادرسی نشود.  
دادستان انتظامی قضات کشور یادآور شد: لذا در فرایند اصلاح دادرسی بحث جرم زدایی و قضا زدایی در دستور کار است و ضرورت دارد که این دو بحث مهم را بسیار جدی بگیریم.
وی تاکید کرد: قضا زدایی و جرم زدایی از موضوعات و مقولات بسیار مهمی و ضروری است که باید در جامعه انجام شود و این مهم یکی از برنامه های مهم آیت الله رئیسی است که در کشور در حال اجرا است.
وی یادآور شد: بسیاری از جرایم را می توانیم جرم زدایی کنیم و به نهادهای دیگر واگذار کنیم به عنوان مثال صدور گواهی حصر وراثت که در دادگاه انجام می شود، چه اشکالی دارد که در اداره ثبت احوال انجام شود.
حجت الاسلام موحدی تاکید کرد: همه باید تلاش کنیم جامعه آرامش بیشتری داشته باشد و کمتر کارها را به دستگاه قضایی وارد کنیم چون هر چقدر کار دستگاه قضا بیشتر باشد، مردم مجبور می شوند بیشتر به مراجع قضایی مراجعه کنند و این امر باعث ایجاد استرس و نگرانی در بین خانواده ها می شود.
وی اضافه کرد: جوان گرایی و چابک سازی در تشکیلات قوه قضاییه از کارهایی است که توسط رئیس دستگاه قضایی کشور در حال انجام است و مهمتر اینکه کارهای دست و پاگیر نباید در دستگاه قضا وجود داشته باشد.
وی افزود: یکی از کارهای مهمی که رئیس دستگاه قضا در ابتدای راه خودشان هم پیشقدم شدند، ابلاغ دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش های انسانی و به تعبیر کنونی تکریم ارباب رجوع به همه دستگاه ها و نهادها است.
دادستان انتظامی قضات کشور گفت: رئیس دستگاه قضا در راستای تکریم مردم سفرهای استانی خود را آغاز کرده و تاکنون به هفت استان کشور سفر کرده اند و برنامه ایشان سفر به همه استان های کشور است که اولویت با استان های محروم است.
ناهنجاری های اجتماعی در سروآباد بسیار کم است

فرماندار شهرستان سروآباد نیز در سخنانی کوتاه به وضعیت شهرستان اشاره کرد و گفت: سرواباد از شهرستان های محروم و کمتر توسعه یافته استان کردستان است که دارای مردمانی ساده، سخت کوش و مهمان نواز است.
کامیار میرزایی افزود: مردم سروآباد مردمانی بی حاشیه هستند که ناهنجاری های اجتماعی و معضلات جامعه در این شهرستان کمتر وجود دارد و این مهم به سبب دیانت آنها است.
وی اظهار داشت: مردم شهرستان سروآباد در طول هشت سال دوران دفاع مقدس رشادت ها و ایثارگری های زیادی از خود بر جای گذاشتند به طوریکه در این شهرستان ۴۲۰ شهید والامقام و بیش از ۳۰۰ نفر آزاده، جانباز و ایثارگر وجود دارد.
پرونده فساد اقتصادی کلان در سروآباد وجود ندارد

سرپرست دادگستری شهرستان سروآباد هم در گزارشی کوتاه به وضعیت شهرستان اشاره کرد و گفت: به غیر از دادگستری ۲ شعبه حل اختلاف شهری و ۶ شعبه حل اختلاف روستایی در سطح شهرستان فعالیت دارد.
حسین سراج افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۴۷۵ پرونده ورودی و ۴۹۸ پرونده خروجی در شعبه اول و دوم به ثبت رسیده و در مجموع هزار و ۶۳۲ فقره پرونده ورودی و هزار ۴۹۵ پرونده خروجی در مراجع قضایی این شهرستان به ثبت رسیده است.
وی یادآور شد: ۱۱ نفر زندانی در شهرستان سروآباد در حال اجرای حکم کیفری هستند که چهار نفر از آنها با عفو مقام معظم رهبری آزاد شدند و ۶ نفر نیز محکومیت مالی دارند و خوشبختانه در این شهرستان پرونده فساد اقتصادی کلان نداریم.
سراج گفت: از ابتدای سال گذشته تا پایان تیر امسال چند فقره قتل در شهرستان سروآباد اتفاق افتاده است که علت این قتل ها انگیزشی و یا شخصی بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد موحدی دادستان انتظامی قضات کشور روز چهارشنبه به عنوان نماینده رئیس دستگاه قضاییه با استقبال مسئولان وارد شهرستان سروآباد شد، غباررویی مزار شهدا، بازدید از کلانتری ۱۱ شهدای سروآباد، بازدید از دادگستری و شرکت در جلسه شورای اداری شهرستان از مهمترین برنامه های وی به سروآباد بود.