سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 28 تیر 1398  ::  16:34   

تحلیل کارشناسان درباره حادثه تیراندازی در اربیل

سرویس جهان- کارشناسان مسائل خاورمیانه حادثه تیراندازی در اربیل و کشته شدن دیپلمات ترک را آزمایشی برای نشان دادن توانایی اقلیم کردستان در مبارزه با تروریسم سازمان یافته دانسته و هسشدار داده اند نباید این حادثه رابطه اربیل- آنکارا و آنکارا- بغداد را تحت تاثیر قرار دهد.

 

به گزارش کردپرس، روز چهارشنه 18 جولای 2019 در یک حادثه تیراندازی در رستوران HAQQABAZ در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان یکی از دیپلمات های ترکیه کشته شد. حدث و گمان های زیادی درباره عامل یا عاملان این حادثه بیان شده است اما نه کسی مسئولیت آن را بر عهده کرفته و نه دولت اقلیم کردستان اشخاص یا گروه هایی را مسئول آن دانسته است.

کارشناسان مسائل خاورمیانه با توجه به وضعیت شکننده خاورمیانه و عراق هشداد داده اند که در صورتی با حادثه مذکور به صورتی  صحیح برخورد نشود ممکن است پیامدهایی زیانباری را برای خاورمیانه، عراق و اقلیم کردستان به دنبال داشته باشد.

نبیل خوری، پژوهشگر در مرکز رفیق حریری در اندیشکده شورای آتلانتیک گفته است این حادثه ممکن است اقدامی عامدانه و تروریستی باشد اما باید به مسئولان اقلیم کردستان اجازه داد به طور دفیق درباره عامدان و آمران این حادثه تحقیق کنند و قبل از انجام تحقیقلات از بیان حدث و گمان خودداری کرد. مسئولان عراقی و بویژه اقلیم کردستان در ایجاد نظم وبرقراری امنیت عملکر خوبی داشته اند و این حادثه نشان خواهد داد که چگونه این این اتفاق مهم را نیز مدیریت خواهند کرد.

دکتر عباس کاظم، پژوهشگر مسائل عراق در شورای آتلانتیک هم درباره این حادثه گفت:قتل یک دیپلمات ترک در زمانی حساس اتفاق افتاده که ترکیه در پی بازگشایی کنسولگری خود در موصل است. این حادثه نباید روی رابطه عراق و ترکیه و نیز امنیت اقلیم کردستان تاثیر منفی بگذارد.

برزو دارآگاهی پژوهشگر غیرمقیم در شورای آتلانتیک نیز بر این باور است که اولین بار نیست که پرسنل و دارایی های ترکیه در عراق هدف قرار می گیرند اما این اتفاق در وضعیت شکننده امنیت در خاورمیانه روی داده در حالی که اتحادهای قدیمی در حال از بین رفتن بوده و ائتلاف های جدیدی در حال شکل گرفتن هستند و دخالت های خارجی در یان منطقه در حال افزایش است. باید توجه داشت که این حادثه درست در زمانی روی داده است که پ.ک.ک اعلام کرده است برخی رهبران خود را در حملات هوایی ترکیه از دست داده است. اگر پ.ک.ک در این حادثه دست داشته باشد نشان می دهد که این گروه معارض کرد ترکیه به تاکتیک های جدید برای مقابله با دولت ترکیه روی آورده است و تمایل دارد فراتر از عملیات های معمول خود علیه دولت ترکیه اقدام کند.

وی هشدار د اده است که حادثه قتل یک دیپلمات ترک در اقلیم کردستان که به تازگی عراق و اقلیم کردستان از جنگ با داعش فارغ شده اند می تواند بر امنیت و ثبات عراق و اقلیم کردتسان تاثیر منفی بگذارد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کردها
#پ.ک.ک
#ترکیه