سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 28 تیر 1398  ::  13:11   

مجروح شدن شماری از شهروندان اقلیم کردستان در حملات هوایی ترکیه

سرویس عراق و اقلیم کردستان- طی حمله هوایی شب گذشته ترکیه علیه مناطق مختلف اقلیم کردستان سه شهروند استان دهوک و دو تن از ساکنین کمپ مخمور مجروح شدند.

به گزارش کردپرس، جنگنده های ارتش ترکیه روز پنج شنبه 27 تیر/18 جولای، چندین بار پیاپی اقدام به بمباران مناطق مختلف اقلیم کردستان در استان های اربیل و دهوک و نیز کمپ مخمور کردند.

سایت خبری روژ نیوز در این خصوص گزارش داد که در پی بمباران روستای سپینداری از توابع منطقه آمیدی در استان دهوک، سه شهروند غیرنظامی ساکن این منطقه مجروح شده اند.

همچنین خسارات های مادی گسترده ای به این منطقه وارد و تأسیسات برق آن دچار آسیب بسیاری شده و برق منطقه به صورت کامل قطع شده است.

همچنین لیلا آرزو ایلهان شهردار مشترک کمپ مخمور که ویژه اسکان کردهای  ترکیه است نیز اعلام کرده که دو تن از ساکنین غیرنظامی این کمپ نیز طی حمله هوایی ترکیه به شدت مجروح شده اند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس        قوانین بین المللی دولت عراق و سازمان ملل مسئول حفاظت از ساکنین کمپ مخمور و تأمین امنیت آنان هستند، خواستار اقدام و دخالت فوری آنان برای متوقف ساختن  حملات هوایی ترکیه به این کمپ شد.

دولت ترکیه پیشتر نیز دو بار این کمپ را بمباران کرده و در نتیجه شماری از ساکنین غیرنظامی این کمپ از جمله افراد سالخورده و کودکان جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که چهارشنبه 26تیر/17 جولای در ساعت 14 به وقت محلی،  شماری از کارمندان کنسولگری ترکیه در اربیل، در یکی از رستوران های این شهر، از سوی یک فرد مسلح ناشناس و با دو قبضه سلاح کمری، هدف تیراندازی قرار گرفته و بنا به اخبار رسانه های اقلیم یک کارمند کنسولگری و دو شهروند اقلیم در این حمله کشته شده اند.

از سوی دیگر نهادهای امنیتی اقلیم، فردی از اهالی منطقه دیار بکر ترکیه را به عنوان مظنون اصلی این حمله معرفی کرده اند.