سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  جمعه 28 تیر 1398  ::  09:09   

وزیر دفاع ترکیه:

کنار گذاشتن ترکیه از پروژه F-35 قدرت ناتو را تحت تاثیر قرار خواهد داد

سرویس ترکیه - خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با اشاره به تصمیم آمریکا در کنار گذاشتن ترکیه از پروژه تولید جنگنده های F-35 عنوان کرد: کنار گذاشتن ترکیه از پروژه F-35 قدرت ناتو را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه صباح، حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی با اشاره به تصمیم آمریکا در کنار گذاشتن ترکیه از پروژه تولید جنگنده های F-35 عنوان کرد: کنار گذاشتن ترکیه از این پروژه ناتو به خصوص قدرت ناتو در شاخه جنوبی خود را تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد. انتظارات ما از آمریکا این است که از رفتار موجود خود صرف نظر کرده و از تصمیماتی که می تواند به روابط دو کشور آسیب جدی وارد کند دوری کنند. این انتظار طبیعی ترین حق ما به عنوان متفق استراتژیک آمریکا است.

وی در ادامه اظهارات خود با تأکید بر این که ترکیه با یک تهدید جدی هوایی و موشکی روبه رو است خاطرنشان کرد: اقداماتی که در خصوص سیستم دفاع موشکی و هوایی دوربرد از سال 2000 میلادی به شکل فشرده ای آغاز کرده ایم متاسفانه همواره جواب هایی که از متفق استراتژیک خود آمریکا در این خصوص دریافت کرده ایم بسیار دیر صورت گرفته و یا تأمین کننده خواسته های ما نبوده است. به همین خاطر خریداری سامانه دفاع موشکی S-400 از یک ترجیح خارج شده و به یک ضرورت تبدیل شد. اکنون نیز کنار گذاشتن یک جانبه و ناعادلانه ترکیه به عنوان یکی از شرکای مهم پروژه F-35 که به تمام مسئولیت های خود در این پروژه عمل کرده است به هیچ عنوان مشروع نیست.

وزیر دفاع ترکیه در بخش دیگر سخنان خود با محکوم کردن حمله مسلحانه به دیپلمات ترک در اربیل خاطرنشان کرد: اراده روز افزون در مبارزه با ترور ادامه دارد. در حالی که کماندوهایمان در عملیات های چنگال وارد مناطق تحت کنترل تروریست ها شده اند؛ جنگنده هایمان نیز به بمباران مواضع تروریست ها در آن سوی مرزها ادامه می دهند. در پی حمله مسلحانه در اربیل بزرگترین عملیات هوایی چند وقت اخیر را در قندیل ترتیب داده و ضربات مهلکی را وارد کرده ایم.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#آمریکا
#اف- 35
#پنتاگون